logo

Akşen: Her geçen yıl vefasızlık ilgisizlik gözle görünür bir hal alıyordu.


Turhan Akşen
info@samsuncagdashaber.com

Atatürk anıtında Kıbrıs Barış Harekatının 44.Yıldönümü için şehit olan 498 kahraman askerlerimizi ve 1200 yaralı olan gazilerimizi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ve kuruluş yıldönümünü anmak için toplanmıştık.

Yüreğim burkuldu, gözlerim doldu. Çünķü her geçen yıl vefasızlık ilgisizlik gözle görünür bir hal alıyordu.

Oysa daha 5 gün evvel bu millet bürokrasi kadrolarıyla sivil toplum örgütleri belediye başkanları milletvekilleri siyasi parti başkanları ile birlikte 15 Temmuz şehitlerini Cumhuriyet meydanında iki gün boyunca anmış ve kutlamıştı.
Bakın bir Kıbrıs gazisi olan Fahri Çamur kendi facebook sayfasında duygularını nasıl dile getirmis:

“Bu gün yine duyguluyum. Kıbrıs Barış Harekatının 44.yıl dönümü. Şu saatlerde adaya çıkmış ve Girne’nin sahil yakalarında düşmanla yoğun çatışmalar yaşıyorduk.
Düşman tüm silahlarını Girne limanına tevcih etmişti. Buradan çıkarma yapsak çok zaiyat verecektik.
Girne’nin batısında Evrupa şimdiki adıyla Karaoğlanoğlu plajından çıkarma yaptık. Ggemi kenara yanaşamadı, denizde kapak açtı, can yeleklerini taktık silahları omuzladık ve ateş altında adaya çıkmayı başardık.

Önümüz düşman, arkamız deniz, karşımız düşmanın mevzilendiği Beşparmak dağları.
20-24 temmuz arası burada savaşarak Girne’yi düşman işgalinden kurtardık.

Ancak Girne-Lefkoşe arasındaki kıskaç kapatılamıyordu. 24 temmuz 1974 de boğaza girdik, burada 27 temmuza kadar gece savaşlarına katıldık.

27 temmuz 1974 gününden 13 Ağustos 1974 gününe kadar burada savunmada bekledik. Cenevrede barış görüşmeleri sonuç vermeyince ” Ayşe tatile çıkabilir ” parolasıyla 14 ağustos 1974 de ikinci harekata başladık. Hedefimiz Mağosanın fethi idi. Kuzey Lefkoşe, Hamitköy, Küçük kaymaklı ve Değirmenlik cephelerinde çok yoğun çatışmalara girdik çok zor anlar yaşadık.
Hamitköyde düşman top ateşinden kopan kaya parçalarının altında kaldık. Küçük Kaymaklıda düşmanın çapraz ateşine girdik. Burada ani bir mevzii değiştirmem beni ve takımımı bu günlere getirdi.

Değirmenlik cephesinde artık dayanma gücüm kalmamıştı. Allaha çok yalvardım canımı al diye. Biraz sonra bu cepheyide aştık ve Mağosa kapılarına dayandık. 16 ağustos 1974 öğleden sonra Magosayı aldık. Artık Magosalı Türkler sevinçten çığlık atıyor, bayram yapıyorlardı.

Burdan sonra Lefkoşenin 22 km.batısında Köndemende savunmada kaldık ve Kıbrısta 11 ay 10 gün kaldıktan sonra vatanıma gazi olarak döndüm.

Savaşın bilançosu 498 şehit 1672 yaralı verdik.

Savaş çok zor bir olay. Allah vatanımıza ve milletimize bir daha savaş yüzü göstermesin”

Bizler vefalı olmalıyız, Samsundaki Atatürk anıtında yapılan o tören’e yüzlerce binlerce kişi olarak katılmalıydık.

Bilmem anlayabildiniz mi?

Kalın sağlıcakla .

Turhan AKŞEN

Share
2707 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ozanla Karşı Kıyıdan “ İlber Ortaylı & Sochi Yatırım Forumu & Steven Seagal & Mandalina ”

  17 Şubat 2019 Alt Manşet, Koşe yazarları, Manşetler, Ozan Soylu

  Kıymetli Okurlarımız, merhabalar, privet, Genel olarak ülkemiz medyasında seçim yarışı hız kesmeden devam ederken Samsun Çağdaş Haber olarak siz değerli okurlarımızı karşı kıyımızdan haberdar etmeye devam ediyoruz. Bu arada, bugün itibariyle Samsun Tüyap Kitap Fuarımız kitapseverlere kapılarını açtı. Ziyaretçi olduğumuz fuara ilgi yoğun. Sayın İlber Ortaylı hocamız da imza günü vesilesiyle teşrif etmişler. Biz de bu vesileyle “Seyahatname” adlı kitabından bir alıntı yaparak yazımızı güzelleştirelim “Türkiye gibi önemli bir coğrafyayı ve ...
 • ” Öfkeyle geçen her dakikanız, mutluluğunuzdan çalınmış 60 saniyedir.”

  10 Şubat 2019 Koşe yazarları, Manşetler, Serkan Temiz

  Psikologlar der ki ; İstediğimiz şey o an için olmadığında yada istediğimizi yaptıramadığımız da beynimizin ortaya çıkardığı bir durum dur. Öfke Bizler öfkelendiğimizde ne yaparız sağa sola saldırır, şiddet uygular ve bu şiddet sonucunda her istediğimizi yaptırmak isteriz. Yaptırabilir miyiz tabii ki eğer güçlü isek ,kelli felli isek ,çevremizde ağabeylerimiz, ablalarımız yada dayılarımız varsa istediğimizi yaptırırız. Peki sonrasını hiç düşündünüz mü? Sizin bir anlık öfkeniz yüzünden kırılan onlarca insan, onlarca kalp ve sizin...
 • EREN…

  07 Şubat 2019 Hilal GÖK, Koşe yazarları, Manşetler

  Eren.. Yürüdüğüm toprak sokaklarda yürüyen,büyüdüğüm dağlarda büyüyen kahraman çocuk... Sarışın,yakışıklı,üstelik bir de Trabzonspor'lu... Küçük yaşta babasız kalan,peygamber kaderli.. Çalışkan,dürüst,fazlaca çocuk olsa da yaşı gereği,aslında kocaman adam olan... Eren,şehitlik mertebesine henüz 15 inde erip Yesevi'nin Alp Eren'i olan... Küçücük sepetine kilosundan fazlaca odun koyup,dul kalmış anasının yükünü azaltan... 13 kardeşin en küçükten bir büyüğü...Dağ gibi yüreğine,dağlar kadar kahramanlik sığdıran. .. Burda...
 • ORTALIK TOZ DUMAN KİM HANGİ PARTİLİ BELLİ DEĞİL…

  02 Şubat 2019 Alt Manşet, Gölge Adam, Koşe yazarları, Manşetler

  Ortalık toz duman, kim hangi partili belli değil, yerini beğenmeyen aday kendine alternatif bulup kapattığı kapıyı hemen karalamaya başlıyor. Seçim süreci içinde olduğumuz bu dönemde bütün partilerde artık muhalefet durumu değil, karşıt görüş ve tükürdüğünü yalama modası oluştu, peki seçmen ? Bunu yermi ? Yaptığımız araştırmalarda görünen durum hiçte böyle değil, yapılan hesaplara uymayan ve bazı durumları sindiremeyen partililer 31 Mart akşamı gerçekten adaylara ter döktürecek ve bekledikleri sonuçu vermeyecek. Yeni dönemde adı itt...