logo

Akşen: Her geçen yıl vefasızlık ilgisizlik gözle görünür bir hal alıyordu.


Turhan Akşen
info@samsuncagdashaber.com

Atatürk anıtında Kıbrıs Barış Harekatının 44.Yıldönümü için şehit olan 498 kahraman askerlerimizi ve 1200 yaralı olan gazilerimizi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ve kuruluş yıldönümünü anmak için toplanmıştık.

Yüreğim burkuldu, gözlerim doldu. Çünķü her geçen yıl vefasızlık ilgisizlik gözle görünür bir hal alıyordu.

Oysa daha 5 gün evvel bu millet bürokrasi kadrolarıyla sivil toplum örgütleri belediye başkanları milletvekilleri siyasi parti başkanları ile birlikte 15 Temmuz şehitlerini Cumhuriyet meydanında iki gün boyunca anmış ve kutlamıştı.
Bakın bir Kıbrıs gazisi olan Fahri Çamur kendi facebook sayfasında duygularını nasıl dile getirmis:

“Bu gün yine duyguluyum. Kıbrıs Barış Harekatının 44.yıl dönümü. Şu saatlerde adaya çıkmış ve Girne’nin sahil yakalarında düşmanla yoğun çatışmalar yaşıyorduk.
Düşman tüm silahlarını Girne limanına tevcih etmişti. Buradan çıkarma yapsak çok zaiyat verecektik.
Girne’nin batısında Evrupa şimdiki adıyla Karaoğlanoğlu plajından çıkarma yaptık. Ggemi kenara yanaşamadı, denizde kapak açtı, can yeleklerini taktık silahları omuzladık ve ateş altında adaya çıkmayı başardık.

Önümüz düşman, arkamız deniz, karşımız düşmanın mevzilendiği Beşparmak dağları.
20-24 temmuz arası burada savaşarak Girne’yi düşman işgalinden kurtardık.

Ancak Girne-Lefkoşe arasındaki kıskaç kapatılamıyordu. 24 temmuz 1974 de boğaza girdik, burada 27 temmuza kadar gece savaşlarına katıldık.

27 temmuz 1974 gününden 13 Ağustos 1974 gününe kadar burada savunmada bekledik. Cenevrede barış görüşmeleri sonuç vermeyince ” Ayşe tatile çıkabilir ” parolasıyla 14 ağustos 1974 de ikinci harekata başladık. Hedefimiz Mağosanın fethi idi. Kuzey Lefkoşe, Hamitköy, Küçük kaymaklı ve Değirmenlik cephelerinde çok yoğun çatışmalara girdik çok zor anlar yaşadık.
Hamitköyde düşman top ateşinden kopan kaya parçalarının altında kaldık. Küçük Kaymaklıda düşmanın çapraz ateşine girdik. Burada ani bir mevzii değiştirmem beni ve takımımı bu günlere getirdi.

Değirmenlik cephesinde artık dayanma gücüm kalmamıştı. Allaha çok yalvardım canımı al diye. Biraz sonra bu cepheyide aştık ve Mağosa kapılarına dayandık. 16 ağustos 1974 öğleden sonra Magosayı aldık. Artık Magosalı Türkler sevinçten çığlık atıyor, bayram yapıyorlardı.

Burdan sonra Lefkoşenin 22 km.batısında Köndemende savunmada kaldık ve Kıbrısta 11 ay 10 gün kaldıktan sonra vatanıma gazi olarak döndüm.

Savaşın bilançosu 498 şehit 1672 yaralı verdik.

Savaş çok zor bir olay. Allah vatanımıza ve milletimize bir daha savaş yüzü göstermesin”

Bizler vefalı olmalıyız, Samsundaki Atatürk anıtında yapılan o tören’e yüzlerce binlerce kişi olarak katılmalıydık.

Bilmem anlayabildiniz mi?

Kalın sağlıcakla .

Turhan AKŞEN

Share
2648 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Samsun siyasetinin nabzı

  12 Aralık 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Samsun siyasetinin nabzı her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle, Partilerin kendi aralarındaki ittifak görüşmeleri sıklaştıkça, teşkilatlardaki meraklar da aynı oranda yükseliyor. Ak Parti'nin Mustafa Demir'i aday göstermesi, özellikle muhalif kesimin umutlarını bir hayli arttırdı. Çünkü, Mustafa Demir'in adı, eski dönemlerden beri farklı şekillerde gündeme gelmişti. Eğer ki, MHP güçlü bir aday çıkarır ise, Ak Parti'nin oylarında, gözle görülür bir şekilde, düşüş yaşanabilir. Fakat, şuanda MHP'nin Samsun için aday göstermeyeceği de...
 • Canik’te favori isim kim görünüyor

  23 Kasım 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Daha önceki dönemlerde, İlkadım ve Atakum ile ilgili düşüncelerimi kaleme almıştım. Şimdi biraz Canik hakkında söz etmek istiyorum.. Canik ilçesi sosyal ve kültürel açıdan bakıldığında, Atakum ve İlkadım'a göre biraz daha muhafazakar ve milliyetçi olarak bilinen bir ilçemizdir. Son dönemlerdeki seçimlere bakıldığında ise, bölgede özellikle "sol tabanın" oldukça az sayıda olduğunu rahatlık ile görebiliyoruz. 30 Mart 2014 yılında yapılan seçimlerde, AK Parti'nin; %55 , MHP'nin; %35 ve CHP'nin ise; %4.8 oy alması, bölgenin yapıs...
 • Partilerin cazibe merkezi İLKADIM

  11 Kasım 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Herkese merhabalar.. Geçtiğimiz hafta ki yazımda; Atakum için adı geçen Belediye Başkan aday adayları için görüşlerimi dile getirmiştim. Bu hafta da, nüfus yoğunluğu bakımından birçok ilden daha büyük olan, İlkadım ilçemiz hakkında bazı değerlendirmelerde bulunmak istiyorum. Evet, demiş olduğum gibi, İlkadım ilçemiz (nüfus açısından bakıldığı zaman), Türkiye genelindeki birçok ilden daha büyük bir ilçe konumundadır. Durum böyle olunca da, tüm partiler tarafından oldukça cazibeli bir hal almaktadır. Daha önce üç ayrı belde halinde ...
 • Bu şehir için, ” Neler yapabiliriz?”

  10 Kasım 2018 Gündem, Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Yine, yeniden merhaba.. Samsun'unumuzun sorunları hakkında söz etmeyeli, uzun bir süre olmuştu. Şimdi tekrar başlıyorum. Allah nasip ederse; dilim döndüğünce ve kalemim yazdığınca kendi doğrularımı dile getirmeye devam edeceğim. Evet; Yazılarıma ara vermiş olduğum süreçte, sıkı bir takipçisi oldum Samsun'un ve Samsun'lunun.. Bu şehir için, " Neler yapabiliriz?" diye uzun uzun düşündüm.. Bu düşüncelerimi, sizlerle de paylaşacağım için, gerçekten çok heyecanlıyım.. Neyse şimdi gelelim asıl meselemize; Önümüzde, yakla...