logo

Sivil toplum kuruluşlarının siyasetteki önemi


Turhan Akşen
info@samsuncagdashaber.com

Milletvekil adayları tüm siyasi partiler de belirlendi.

Bugüne kadar bu resmi yayınlamadım ve her hangi bir fikirde de bulunmadım.
Birinci nedenim aday adayına etki edecek paylaşım ve olumsuz düşüncelere sebep vermemek,
İkinci nedenim bu tür hemşeri sivil toplum kuruluşların siyasetteki yerini güçlünü görebilmekti.
Milletvekili Aday adayı tahsili birikimi ve her türlü donanımı ile bence sıralamada mutlaka olması gereken bir isimdi.
O gün Ak partisindeki basın açiklamasinin kayıtları da mevcuttur. Samsun’da yaşayan yaklaşık 60 bin Gümüşhane’li olduğunu ve tüm hemşerilerinin desteğini fikrini alarakta bu kutlu davaya milletvekili aday adaylığını açıklamıştı.

Ancak o basın açıklaması esnasında resimde görüldüğü üzere hemşerilerinin ve federasyon yöneticilerinin açtıkları bu pankart bence belkide milletvekili sıralamasına girmemesine neden de olmuştur.
Çünkü bir siyasi partide asla kabul edilmeyecek bir görüntü ve hareket olmuştur.Bunun özrü yoktur.

Şimdi yıllarca Sivil Toplum kuruluşlarında ve cemiyetlerde yetişmiş bir kişi olarak burdan tüm Sivil Toplum kuruluşlarının yöneticilerine sesleniyorum.Dernekler siyasi üstü kuruluşlardır.
O dernekte her fikir ve siyasi görüşe mensup üyeleriniz vardır.Eğer üyelerinizle birlikte ortak bir akıl ve görüş birliği ile bir değer gördüğünüz yetişmiş liyakat sahibi bir hemşeriniz ve Samsun’luyum diyen hemşerilerimiz olduğunda bunu kendi Evinizde derneğinizde her türlü görüntülerinizle paylaşa bilirsiniz.

Kavak’lisi, Çarşamba’lisi, Bafra’lisi, Gümüshane’lisi, Artvin’lisi, Trabzon’lusu, mübadili, çerkezi v.s.mevcut olan her türlü sivil toplum kuruluşlarını temsil eden yöneticileri fert ve kişisel olarak destek verdikleri siyasi partiye hizmet verebilirler.Ancak hiç bir üyesinin adına veya samsunda yaşayan hemşerilerinin adına şu veya bu partiye oy VERECEKLERININ hesabını yapmamalılar soz de vermemeliler.

Sivil Toplum yönetimleri ve cemiyetler önemli hizmetler veren aynı zamanda içinde yetenekli liyakatli basarili idarecilerin liderlerin yetiştirildiği gönül yerleridir.

Bireylerin birlik olduğu yardımlaşma haberleşme kaynaşma ve dayanışma içersinde sosyal kültürel imecenin öne çıktığı kuruluşlardır.

Bu nedenle siyasetten ayrı yönetılmelidir.

Kısaca bağımsız hur olmalıdır.

Bu şehirdeki siyasi partilerden aday olanların SAMSUN’LUYUM BU ŞEHRIN sevdalısıyım, hizmetkariyim, bu şehrin halkının hizmetindeýim diyebiliyorsa her birimizin baş tacıdır.

Selametle kalın dostça yaşayın.

Share
2829 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ozanla Karşı Kıyıdan “ İlber Ortaylı & Sochi Yatırım Forumu & Steven Seagal & Mandalina ”

  17 Şubat 2019 Koşe yazarları, Manşetler, Ozan Soylu

  Kıymetli Okurlarımız, merhabalar, privet, Genel olarak ülkemiz medyasında seçim yarışı hız kesmeden devam ederken Samsun Çağdaş Haber olarak siz değerli okurlarımızı karşı kıyımızdan haberdar etmeye devam ediyoruz. Bu arada, bugün itibariyle Samsun Tüyap Kitap Fuarımız kitapseverlere kapılarını açtı. Ziyaretçi olduğumuz fuara ilgi yoğun. Sayın İlber Ortaylı hocamız da imza günü vesilesiyle teşrif etmişler. Biz de bu vesileyle “Seyahatname” adlı kitabından bir alıntı yaparak yazımızı güzelleştirelim “Türkiye gibi önemli bir coğrafyayı ve ...
 • ” Öfkeyle geçen her dakikanız, mutluluğunuzdan çalınmış 60 saniyedir.”

  10 Şubat 2019 Koşe yazarları, Manşetler, Serkan Temiz

  Psikologlar der ki ; İstediğimiz şey o an için olmadığında yada istediğimizi yaptıramadığımız da beynimizin ortaya çıkardığı bir durum dur. Öfke Bizler öfkelendiğimizde ne yaparız sağa sola saldırır, şiddet uygular ve bu şiddet sonucunda her istediğimizi yaptırmak isteriz. Yaptırabilir miyiz tabii ki eğer güçlü isek ,kelli felli isek ,çevremizde ağabeylerimiz, ablalarımız yada dayılarımız varsa istediğimizi yaptırırız. Peki sonrasını hiç düşündünüz mü? Sizin bir anlık öfkeniz yüzünden kırılan onlarca insan, onlarca kalp ve sizin...
 • EREN…

  07 Şubat 2019 Hilal GÖK, Koşe yazarları, Manşetler

  Eren.. Yürüdüğüm toprak sokaklarda yürüyen,büyüdüğüm dağlarda büyüyen kahraman çocuk... Sarışın,yakışıklı,üstelik bir de Trabzonspor'lu... Küçük yaşta babasız kalan,peygamber kaderli.. Çalışkan,dürüst,fazlaca çocuk olsa da yaşı gereği,aslında kocaman adam olan... Eren,şehitlik mertebesine henüz 15 inde erip Yesevi'nin Alp Eren'i olan... Küçücük sepetine kilosundan fazlaca odun koyup,dul kalmış anasının yükünü azaltan... 13 kardeşin en küçükten bir büyüğü...Dağ gibi yüreğine,dağlar kadar kahramanlik sığdıran. .. Burda...
 • ORTALIK TOZ DUMAN KİM HANGİ PARTİLİ BELLİ DEĞİL…

  02 Şubat 2019 Alt Manşet, Gölge Adam, Koşe yazarları, Manşetler

  Ortalık toz duman, kim hangi partili belli değil, yerini beğenmeyen aday kendine alternatif bulup kapattığı kapıyı hemen karalamaya başlıyor. Seçim süreci içinde olduğumuz bu dönemde bütün partilerde artık muhalefet durumu değil, karşıt görüş ve tükürdüğünü yalama modası oluştu, peki seçmen ? Bunu yermi ? Yaptığımız araştırmalarda görünen durum hiçte böyle değil, yapılan hesaplara uymayan ve bazı durumları sindiremeyen partililer 31 Mart akşamı gerçekten adaylara ter döktürecek ve bekledikleri sonuçu vermeyecek. Yeni dönemde adı itt...