logo

Sivil toplum kuruluşlarının siyasetteki önemi


Turhan Akşen
info@samsuncagdashaber.com

Milletvekil adayları tüm siyasi partiler de belirlendi.

Bugüne kadar bu resmi yayınlamadım ve her hangi bir fikirde de bulunmadım.
Birinci nedenim aday adayına etki edecek paylaşım ve olumsuz düşüncelere sebep vermemek,
İkinci nedenim bu tür hemşeri sivil toplum kuruluşların siyasetteki yerini güçlünü görebilmekti.
Milletvekili Aday adayı tahsili birikimi ve her türlü donanımı ile bence sıralamada mutlaka olması gereken bir isimdi.
O gün Ak partisindeki basın açiklamasinin kayıtları da mevcuttur. Samsun’da yaşayan yaklaşık 60 bin Gümüşhane’li olduğunu ve tüm hemşerilerinin desteğini fikrini alarakta bu kutlu davaya milletvekili aday adaylığını açıklamıştı.

Ancak o basın açıklaması esnasında resimde görüldüğü üzere hemşerilerinin ve federasyon yöneticilerinin açtıkları bu pankart bence belkide milletvekili sıralamasına girmemesine neden de olmuştur.
Çünkü bir siyasi partide asla kabul edilmeyecek bir görüntü ve hareket olmuştur.Bunun özrü yoktur.

Şimdi yıllarca Sivil Toplum kuruluşlarında ve cemiyetlerde yetişmiş bir kişi olarak burdan tüm Sivil Toplum kuruluşlarının yöneticilerine sesleniyorum.Dernekler siyasi üstü kuruluşlardır.
O dernekte her fikir ve siyasi görüşe mensup üyeleriniz vardır.Eğer üyelerinizle birlikte ortak bir akıl ve görüş birliği ile bir değer gördüğünüz yetişmiş liyakat sahibi bir hemşeriniz ve Samsun’luyum diyen hemşerilerimiz olduğunda bunu kendi Evinizde derneğinizde her türlü görüntülerinizle paylaşa bilirsiniz.

Kavak’lisi, Çarşamba’lisi, Bafra’lisi, Gümüshane’lisi, Artvin’lisi, Trabzon’lusu, mübadili, çerkezi v.s.mevcut olan her türlü sivil toplum kuruluşlarını temsil eden yöneticileri fert ve kişisel olarak destek verdikleri siyasi partiye hizmet verebilirler.Ancak hiç bir üyesinin adına veya samsunda yaşayan hemşerilerinin adına şu veya bu partiye oy VERECEKLERININ hesabını yapmamalılar soz de vermemeliler.

Sivil Toplum yönetimleri ve cemiyetler önemli hizmetler veren aynı zamanda içinde yetenekli liyakatli basarili idarecilerin liderlerin yetiştirildiği gönül yerleridir.

Bireylerin birlik olduğu yardımlaşma haberleşme kaynaşma ve dayanışma içersinde sosyal kültürel imecenin öne çıktığı kuruluşlardır.

Bu nedenle siyasetten ayrı yönetılmelidir.

Kısaca bağımsız hur olmalıdır.

Bu şehirdeki siyasi partilerden aday olanların SAMSUN’LUYUM BU ŞEHRIN sevdalısıyım, hizmetkariyim, bu şehrin halkının hizmetindeýim diyebiliyorsa her birimizin baş tacıdır.

Selametle kalın dostça yaşayın.

Share
2726 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Eğitimci Adem GÜNER yazılarıyla aramızda

  18 Ekim 2018 Koşe yazarları, Manşetler

  Samsun'un sevilen simalarından, Samsun için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan bir Samsun sevdalısı, eğitimci Sayın Adem GÜNER artık yazılarıyla aramızda olacak. ...
 • Atatürk’ün Evi

  13 Ekim 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Serkan Temiz

  Atatürk Halkının ona verdiği bir isim Birçok insana iyi gelmese de içinden "iyi ki vardı" diye geçirdiği bir dünya lideri Türkiye Cumhuriyetini Osmanlı devletinden sonra kalan topraklarımızı diğer ülkelerin paylaşmasına izin vermeyip 19 Mayıs 1919 da Samsun'a çıkmasıyla bir Kurtuluş hamlesini başlatıp yurdumuzu düşmanlardan kurtaran büyük bir lider Ve bu kurtuluş hamlesi Samsun'dan başladığı halde Zamanın belediye başkanı Sayın Hayati TEKİN ve diğer yardımseverlerle Tekkeköy'e kazandırılmış büyük bir miras ve Tekkeköy'ün hem...
 • Baba tarımda silah nerede kullanılıyor?

  26 Eylül 2018 Gündem, Koşe yazarları, Manşetler, Serkan Temiz

  Tarım fuarı nedir ve ne amaçla yapılır? Tarım fuarını acıklamamız gerekirse tarıma uygun toprakların ve hayvancılığın vb tüm gıda maddelerinin üretilmesini sağlayan araç ve gereçlerin sergilendiği alış satışların yapıldığı yer diyebiliriz. Bu fuarlarda neler olur . Tarlalarımızın hasatı için saban, tırmık, patos hayvanlarımız için süt sağma makineleri,fındık toplama makinelerii, toprak için organik destek malzemeleri gibi gibi Peki SİLAH’ı tarımsal alanda nerelerde kullanırız. Ben baya düşündüm fakat bulamadım. Silah’da nereden ...
 • Aydın: “Kültüre ve tarihe sahip çıkmak kimlik meselesidir”

  24 Eylül 2018 Kültür-Sanat, Musa Baş

  Karadeniz Tarih Araştırmaları ve Çevre Platformu (KATAP) Başkanı Şeref Aydın, “Kültürümüze, doğaya ve tarihimize sahip çıkmak kimlik meselesidir. Kimliğimizle birlikte, birlik beraberlikten, ortaklık kültüründen bahsedebiliriz” dedi.KATAP tarafından, “2018 Çevre, Kültür, Tarih ve Turizm Onur Ödülleri Gecesi” gerçekleştirildi. 2016 yılında Samsun’da oluşturulan çevre, tarih, kültür, turizm alanında çalışmalar yapan 340 akademisyeni içinde barındıran KATAP 2018 yılı Çevre, Kültür, Tarih ve Turizm Onur Ödülleri sahiplerini buldu. Toplam 17 kategor...