logo

Sivil toplum kuruluşlarının siyasetteki önemi


Turhan Akşen
info@samsuncagdashaber.com

Milletvekil adayları tüm siyasi partiler de belirlendi.

Bugüne kadar bu resmi yayınlamadım ve her hangi bir fikirde de bulunmadım.
Birinci nedenim aday adayına etki edecek paylaşım ve olumsuz düşüncelere sebep vermemek,
İkinci nedenim bu tür hemşeri sivil toplum kuruluşların siyasetteki yerini güçlünü görebilmekti.
Milletvekili Aday adayı tahsili birikimi ve her türlü donanımı ile bence sıralamada mutlaka olması gereken bir isimdi.
O gün Ak partisindeki basın açiklamasinin kayıtları da mevcuttur. Samsun’da yaşayan yaklaşık 60 bin Gümüşhane’li olduğunu ve tüm hemşerilerinin desteğini fikrini alarakta bu kutlu davaya milletvekili aday adaylığını açıklamıştı.

Ancak o basın açıklaması esnasında resimde görüldüğü üzere hemşerilerinin ve federasyon yöneticilerinin açtıkları bu pankart bence belkide milletvekili sıralamasına girmemesine neden de olmuştur.
Çünkü bir siyasi partide asla kabul edilmeyecek bir görüntü ve hareket olmuştur.Bunun özrü yoktur.

Şimdi yıllarca Sivil Toplum kuruluşlarında ve cemiyetlerde yetişmiş bir kişi olarak burdan tüm Sivil Toplum kuruluşlarının yöneticilerine sesleniyorum.Dernekler siyasi üstü kuruluşlardır.
O dernekte her fikir ve siyasi görüşe mensup üyeleriniz vardır.Eğer üyelerinizle birlikte ortak bir akıl ve görüş birliği ile bir değer gördüğünüz yetişmiş liyakat sahibi bir hemşeriniz ve Samsun’luyum diyen hemşerilerimiz olduğunda bunu kendi Evinizde derneğinizde her türlü görüntülerinizle paylaşa bilirsiniz.

Kavak’lisi, Çarşamba’lisi, Bafra’lisi, Gümüshane’lisi, Artvin’lisi, Trabzon’lusu, mübadili, çerkezi v.s.mevcut olan her türlü sivil toplum kuruluşlarını temsil eden yöneticileri fert ve kişisel olarak destek verdikleri siyasi partiye hizmet verebilirler.Ancak hiç bir üyesinin adına veya samsunda yaşayan hemşerilerinin adına şu veya bu partiye oy VERECEKLERININ hesabını yapmamalılar soz de vermemeliler.

Sivil Toplum yönetimleri ve cemiyetler önemli hizmetler veren aynı zamanda içinde yetenekli liyakatli basarili idarecilerin liderlerin yetiştirildiği gönül yerleridir.

Bireylerin birlik olduğu yardımlaşma haberleşme kaynaşma ve dayanışma içersinde sosyal kültürel imecenin öne çıktığı kuruluşlardır.

Bu nedenle siyasetten ayrı yönetılmelidir.

Kısaca bağımsız hur olmalıdır.

Bu şehirdeki siyasi partilerden aday olanların SAMSUN’LUYUM BU ŞEHRIN sevdalısıyım, hizmetkariyim, bu şehrin halkının hizmetindeýim diyebiliyorsa her birimizin baş tacıdır.

Selametle kalın dostça yaşayın.

Share
1953 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Akşen: Her geçen yıl vefasızlık ilgisizlik gözle görünür bir hal alıyordu.

  21 Temmuz 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Turhan Akşen

  Atatürk anıtında Kıbrıs Barış Harekatının 44.Yıldönümü için şehit olan 498 kahraman askerlerimizi ve 1200 yaralı olan gazilerimizi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlık ve kuruluş yıldönümünü anmak için toplanmıştık. Yüreğim burkuldu, gözlerim doldu. Çünķü her geçen yıl vefasızlık ilgisizlik gözle görünür bir hal alıyordu. Oysa daha 5 gün evvel bu millet bürokrasi kadrolarıyla sivil toplum örgütleri belediye başkanları milletvekilleri siyasi parti başkanları ile birlikte 15 Temmuz şehitlerini Cumhuriyet meydanında iki gün boyunca ...
 • Bir Umut “Mavi Kelebek”

  14 Temmuz 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Serkan Temiz

  Katliam ismi bile insanın aklında ürperti oluşturuyor. Geçen gün Mavi Kelebek adlı bir yazı çok ilgimi çekti fakat o yazıyı sizinle paylaşmadan önce neden olan olaydan Srebrenitsa Katliamından bilgiler vermek istiyorum. Vikipedi bu katliama "dünyanın en büyük katliamları arasında" der. Peki nedir Srebrenitsa Katliamı ; “Srebrenitsa Katliamı ya da Srebrenitsa Soykırımı 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı (Hırvatistan Savaşı ve Bosna Savaşı)'nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu'nun Srebrenitsa'ya karşı giriştiği Krivaya '95 Harekâtı esnasında Temm...
 • Ozan’la Karşı kıyıdan “Futbol Rüzgarı”

  07 Temmuz 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Ozan Soylu

  Merhaba Sayın Okurlarımız, Bugün yedinci ayın yedisi. Yedi rakamı pek çoğumuz için uğurludur, umarım bugün komşumuz Rusya’ya da Hırvatlar karşısında uğur getirir ve yarı finale taşır. Tabiki herşey uğurla olmuyor… İnanmak, gerekli hazırlıkları yapmak, disiplinli çalışmak ve takım ruhu, taraftar ruhu, atmosfer…İspanya karşısında alınan tarihi galibiyetle komşumuz Rusya, 2018 FIFA Dünya Kupası’nın Rusya’da oynandığını dünyaya iyice benimsetti. Özellikle kaleci Akinfeyev’in sağ köşeye uçarken sol ayağıyla kurtardığı penaltı tüm bu şartla...
 • Akşen’ den “VEFALI OLMAK”

  02 Temmuz 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Turhan Akşen

  VEFALI OLMAK Genç adam iyi bir terziymiş. Bir dikiş makinesi ve küçücük bir dükkânı varmış. Sabahlara kadar uğraşıp didinir ama pek az para kazanırmış. Çok soğuk bir kış gecesi dükkanı kapatırken elektrik sobasını açık unutmuş ve çıkan yangın onun felaketi olmuş. Artık ne bir işi varmış ne de parası. Günler boyu iş aramış ama bulamamış... Yük taşımış, bulaşıkçılık yapmış, yine de evinin kirasını ödeyecek kadar para kazanamamış. Sonunda ev sahibinin de sabrı taşınca, küçük bir bavula sığan eşyalarıyla sokakta bulmuş kendini... ...