logo

Sivil toplum kuruluşlarının siyasetteki önemi


Turhan Akşen
info@samsuncagdashaber.com

Milletvekil adayları tüm siyasi partiler de belirlendi.

Bugüne kadar bu resmi yayınlamadım ve her hangi bir fikirde de bulunmadım.
Birinci nedenim aday adayına etki edecek paylaşım ve olumsuz düşüncelere sebep vermemek,
İkinci nedenim bu tür hemşeri sivil toplum kuruluşların siyasetteki yerini güçlünü görebilmekti.
Milletvekili Aday adayı tahsili birikimi ve her türlü donanımı ile bence sıralamada mutlaka olması gereken bir isimdi.
O gün Ak partisindeki basın açiklamasinin kayıtları da mevcuttur. Samsun’da yaşayan yaklaşık 60 bin Gümüşhane’li olduğunu ve tüm hemşerilerinin desteğini fikrini alarakta bu kutlu davaya milletvekili aday adaylığını açıklamıştı.

Ancak o basın açıklaması esnasında resimde görüldüğü üzere hemşerilerinin ve federasyon yöneticilerinin açtıkları bu pankart bence belkide milletvekili sıralamasına girmemesine neden de olmuştur.
Çünkü bir siyasi partide asla kabul edilmeyecek bir görüntü ve hareket olmuştur.Bunun özrü yoktur.

Şimdi yıllarca Sivil Toplum kuruluşlarında ve cemiyetlerde yetişmiş bir kişi olarak burdan tüm Sivil Toplum kuruluşlarının yöneticilerine sesleniyorum.Dernekler siyasi üstü kuruluşlardır.
O dernekte her fikir ve siyasi görüşe mensup üyeleriniz vardır.Eğer üyelerinizle birlikte ortak bir akıl ve görüş birliği ile bir değer gördüğünüz yetişmiş liyakat sahibi bir hemşeriniz ve Samsun’luyum diyen hemşerilerimiz olduğunda bunu kendi Evinizde derneğinizde her türlü görüntülerinizle paylaşa bilirsiniz.

Kavak’lisi, Çarşamba’lisi, Bafra’lisi, Gümüshane’lisi, Artvin’lisi, Trabzon’lusu, mübadili, çerkezi v.s.mevcut olan her türlü sivil toplum kuruluşlarını temsil eden yöneticileri fert ve kişisel olarak destek verdikleri siyasi partiye hizmet verebilirler.Ancak hiç bir üyesinin adına veya samsunda yaşayan hemşerilerinin adına şu veya bu partiye oy VERECEKLERININ hesabını yapmamalılar soz de vermemeliler.

Sivil Toplum yönetimleri ve cemiyetler önemli hizmetler veren aynı zamanda içinde yetenekli liyakatli basarili idarecilerin liderlerin yetiştirildiği gönül yerleridir.

Bireylerin birlik olduğu yardımlaşma haberleşme kaynaşma ve dayanışma içersinde sosyal kültürel imecenin öne çıktığı kuruluşlardır.

Bu nedenle siyasetten ayrı yönetılmelidir.

Kısaca bağımsız hur olmalıdır.

Bu şehirdeki siyasi partilerden aday olanların SAMSUN’LUYUM BU ŞEHRIN sevdalısıyım, hizmetkariyim, bu şehrin halkının hizmetindeýim diyebiliyorsa her birimizin baş tacıdır.

Selametle kalın dostça yaşayın.

Share
2771 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Samsun siyasetinin nabzı

  12 Aralık 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Samsun siyasetinin nabzı her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle, Partilerin kendi aralarındaki ittifak görüşmeleri sıklaştıkça, teşkilatlardaki meraklar da aynı oranda yükseliyor. Ak Parti'nin Mustafa Demir'i aday göstermesi, özellikle muhalif kesimin umutlarını bir hayli arttırdı. Çünkü, Mustafa Demir'in adı, eski dönemlerden beri farklı şekillerde gündeme gelmişti. Eğer ki, MHP güçlü bir aday çıkarır ise, Ak Parti'nin oylarında, gözle görülür bir şekilde, düşüş yaşanabilir. Fakat, şuanda MHP'nin Samsun için aday göstermeyeceği de...
 • Canik’te favori isim kim görünüyor

  23 Kasım 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Daha önceki dönemlerde, İlkadım ve Atakum ile ilgili düşüncelerimi kaleme almıştım. Şimdi biraz Canik hakkında söz etmek istiyorum.. Canik ilçesi sosyal ve kültürel açıdan bakıldığında, Atakum ve İlkadım'a göre biraz daha muhafazakar ve milliyetçi olarak bilinen bir ilçemizdir. Son dönemlerdeki seçimlere bakıldığında ise, bölgede özellikle "sol tabanın" oldukça az sayıda olduğunu rahatlık ile görebiliyoruz. 30 Mart 2014 yılında yapılan seçimlerde, AK Parti'nin; %55 , MHP'nin; %35 ve CHP'nin ise; %4.8 oy alması, bölgenin yapıs...
 • Partilerin cazibe merkezi İLKADIM

  11 Kasım 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Herkese merhabalar.. Geçtiğimiz hafta ki yazımda; Atakum için adı geçen Belediye Başkan aday adayları için görüşlerimi dile getirmiştim. Bu hafta da, nüfus yoğunluğu bakımından birçok ilden daha büyük olan, İlkadım ilçemiz hakkında bazı değerlendirmelerde bulunmak istiyorum. Evet, demiş olduğum gibi, İlkadım ilçemiz (nüfus açısından bakıldığı zaman), Türkiye genelindeki birçok ilden daha büyük bir ilçe konumundadır. Durum böyle olunca da, tüm partiler tarafından oldukça cazibeli bir hal almaktadır. Daha önce üç ayrı belde halinde ...
 • Bu şehir için, ” Neler yapabiliriz?”

  10 Kasım 2018 Gündem, Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Yine, yeniden merhaba.. Samsun'unumuzun sorunları hakkında söz etmeyeli, uzun bir süre olmuştu. Şimdi tekrar başlıyorum. Allah nasip ederse; dilim döndüğünce ve kalemim yazdığınca kendi doğrularımı dile getirmeye devam edeceğim. Evet; Yazılarıma ara vermiş olduğum süreçte, sıkı bir takipçisi oldum Samsun'un ve Samsun'lunun.. Bu şehir için, " Neler yapabiliriz?" diye uzun uzun düşündüm.. Bu düşüncelerimi, sizlerle de paylaşacağım için, gerçekten çok heyecanlıyım.. Neyse şimdi gelelim asıl meselemize; Önümüzde, yakla...