logo

Derya Şahin: Konuşma Bozuklukları tedavi edilebilir

Sevgi Seli Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi “Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı” Sayın Derya ŞAHİN ile konuşma bozuklukları ile güzel ve keyifli ropörtaj yaptık.
Bize vakit ayırdıkları için Sayın Yücel ŞAHİN, Zehra ŞAHİN ve Derya ŞAHİN’e teşekkür ederiz.

1) Konuşma Bozukluklarının Belirtileri Nelerdir? Tedavi yöntemi nelerdir?

Belirtileri birden fazladır örneğin; İşaret ya da tek sözcüklerle iletişim kurmaya çalışma cümle kuramama yaşıtlarına göre gelişiminde geride kalma belirli bir yaşa geldiği halde konuşmaya başlamama kekeleme konuşma seslerinin bazılarını söylememe sesin normalden kısık ya da farklı çıkması sesleri ve ya heceleri yutma gibi örneklendirilebilir.
Tedavisi ise; birden çok konuşma bozukluğu vardır ve bu sebeple her birinin tedavi süreçleri farklılık göstermektedir.

2) Derya Şahin Konuşma ve Dil Bozuklukları tedavi merkezi olarak hedefiniz nelerdir?

Konuşma Bozuklukları Merkezi olarak öncelikli hedefimiz; dil ve konuşma problemi yaşayan tüm bireylere eğitim programlarımızla destek olabilmektir. Türkiye genelinde dil ve konuşma problemi yaşayan çok fazla birey vardır ve bu bireyler tam olarak ne yapacaklarını bilemiyorlardır. Öncelikli amacımız dil ve konuşma bozukluğu yaşayan bireylerin hangi problemi yaşadığını saptamak ve bireylere gerekli olan eğitimleri verebilmektir. Sonrasındaki süreç ise bireye özgü hedeflerimizi belirledikten sonra tedavi sürecine geçebilmektir.

3) Samsun’ da konuşma ve dil bozuklukları tedavi merkezi fikri sizde nasıl oluştu.
Kuruluş sürecinden bahseder misiniz? Sizi bu fikre iten şeyler nelerdir?

Bizim merkezimizin Samsun şehrinde açma sebebimiz tamamen ihtiyaçtan ötürü olmuştur. İstanbul’ da çalışırken Karadeniz Bölgesinde çok sayıda kişi bizlere” neden buralarda yok denilecek kadar az sayıda dil ve konuşma bozuklukları merkezi var ” dediler ve bizde bu söylemler doğrultusunda Karadeniz Bölgesinde hem olduğu konum itibari ile hem de bölgenin en gelişmiş şehirlerinden birisi olması sebebiyle tercihimizi yaptık. Bu tercih sırasında Samsun’un özel eğitim anlamında en önde gelen ismi olan Sevgi Seli Özel Eğitim Merkezi Kurucusu Sayın Yücel Şahin Hocamızın desteği ve bizlere olan öncülüğü önemli sebeplerdendir. Kendisine de bizi Samsun’ da ihtiyaç duyan bireylerle buluşturduğu için teşekkür ediyoruz.

4) Gecikmiş Dil ve Özgül Dil Bozukluğu nedir? Tedavisi nelerdir?

Özgül Dil Bozukluğu; işitme kaybı, zeka geriliği, nörolojik, motor ya da sosyal gelişim geriliği gibi belirgin herhangi bir problemin olmadığı bir tür dil bozukluğudur.
Gecikmiş Dil Bozukluğu; çocuğun konuşma yaşından beklenenden çok geri ya da konuşma gelişimi açısından beklenenden yavaşsa, o çocuğun konuşması gecikmiş konuşma olarak adlandırılır.
Tedavisi; her bireyin kendine özel tedavi program uygulanmaktadır.

5) Otizmli olan çocuklarda konuşma gelişimini desteklemek için tedavi yöntemleriniz nelerdir? Ebeveynlere önerileriniz nelerdir?

Otizmli bireylerde dil ve konuşma terapisi büyük ölçüde önem taşır. Her otizmli çocuk birbirinden farklıdır ve kendine özgü özellikler taşır. Her otizmli bireyleri değerlendirirken iletişim yönüne, konuşma ve anlama becerilerindeki eksiklikleri saptayıp, hedeflerin ihtiyaca yönelik olması gerekir.
Ebeveynlerden öncelikli istediğimiz; çocuklarına açık, net, kısa ve direkt ifadeler ile iletişim kurmaları gerektiğidir. Çocuğumuzun anlayacağı dilde konuşmak gerekir ve konuşmayı basitleştirmek de bu karmaşayı ortadan kaldırmaktadır. Ailelerimiz çocuklarımızın yerine konuşmamalı ve ya çocukları, bir nesneyi işaret ettiklerinde ebeveynler hiç bir ses kullanmadan o nesneyi getirmemelidirler. Çocukları her durumda konuşmaya itmeli ve destek olmalıdırlar.

6) Nörolojik rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkan dil bozukluklarında tedavi yöntemleriniz nelerdir?

Nörolojik dil ve konuşma bozuklukları beyinde edinilmiş bir hasara bağlı olarak oluştuğu için hedeflenen terapi süreci ve tedavi süreci hasara bağlı olarak farklılık oluşturmaktadır. Mutlaka bir an önce teşhis konulduğu andan itibaren dil ve konuşma terapilerine başlanmalıdır. Her geçen süreç birey için dezavantajdır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, ihtiyaç duyan bireylerin mutlaka bu alanda eğitim almış kişilere zaman kaybetmeden danışmalarıdır.

Share
1453 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?