logo

Canik’te favori isim kim görünüyor


samsunc
webcozumevi@gmail.com

Daha önceki dönemlerde, İlkadım ve Atakum ile ilgili düşüncelerimi kaleme almıştım.

Şimdi biraz Canik hakkında söz etmek istiyorum..

Canik ilçesi sosyal ve kültürel açıdan bakıldığında, Atakum ve İlkadım’a göre biraz daha muhafazakar ve milliyetçi olarak bilinen bir ilçemizdir.
Son dönemlerdeki seçimlere bakıldığında ise, bölgede özellikle “sol tabanın” oldukça az sayıda olduğunu rahatlık ile görebiliyoruz.

30 Mart 2014 yılında yapılan seçimlerde, AK Parti’nin; %55 , MHP’nin; %35 ve CHP’nin ise; %4.8 oy alması, bölgenin yapısını daha iyi anlatıyor.

Bu seçimlerde, mevcut Belediye Başkanı Osman Genç’in Büyükşehir Belediyesi’nden aday aday olması nedeni ve artık Canik için miladının dolduğunu düşünenlerin sayısının oldukça çok olmasından ötürü, AK Parti’nin farklı bir aday ile yola devam edileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Ak Parti’de Arslan Şekerci, İbrahim Sandıkçı, Hasan Talak ve Caner Göktepe gibi isimler, aday adaylığı başvurusunda bulundular. Fakat bu isimlerin haricinde bir isim daha var ki; bence favori bu isim gibi görülüyor. Bu isim; Yılmaz Hocaoğlu’ndan başkası değil.

Yılmaz bey, Ak Parti’nin Canik eski İlçe Başkanlarından ve bölgede sevilen bir isim.
Eğer AK Parti Yılmaz Hocaoğlu’nu aday olarak gösterirse, bölgede seçimin yine en büyük favorisi olarak start alacaktır.
Aldığım duyumlara göre de, Yılmaz Hocaoğlu Ak Parti’nin Canik adayı olarak gösterilecek.

Tabi bölgede şansının yüksek olduğunu düşündüğüm ikinci parti ise, MHP’dir.

MHP son seçimlerde aldığı oyun, üzerine koyabilirse, şansı olacaktır.

MHP’de de kesin gözüyle bakılan isim, eski İl Başkanlarından Abdullah Karapıçak.
Abdullah Bey MHP’nin çıkarabileceği en etkili isimlerden bir tanesi olacaktır.

CHP’de farklı aday adayları var. Fakat, olağan üstü bir durum olmaz ise, bölgede çok fazla bir şanslarının olduğunu düşünmüyorum. CHP’nin yapabileceği en etkili adımın, bölgede İyi Parti’yi desteklemesi olduğunu düşünüyorum. Çünkü; İyi Parti, bölge halkına, CHP’ye göre daha yakın bir parti olarak görülüyor.

İyi Parti’de bölge müteahhitlerinden Turgay Ulusoy’un aday gösterileceği konuşuluyor. Fakat, Turgay beyin ne kadar etkili olacağına dair, çoğu kişinin aklında soru işaretleri bulunuyor.

İyi Parti’de daha önce adaylık için ismi geçenlerden, Karşıyaka mahallesi eski muhtarı Ali Şener’in maddi imkanlardan ötürü, geri adım attığı ve bunun yerine de şuanda bulunduğu Meclis Üyeliği görevine tekrar aday olacağını duydum.
Fakat Ali Bey’in Belediye Başkanlığı için, Turgay beye göre daha iyi bir isim olacağını düşünüyorum. Eğer parti tarafından maddi konularda destek verilirse ve aday gösterilirse, İyi Parti’nin şansının daha fazla olacağını düşünüyorum.

Canik’teki siyasi tablo şimdilik bu şekilde.. Bakalım ilerleyen günlerde, bir değişiklik olacak mı? Bekleyip göreceğiz.

Kalın sağlıcakla..

Share
1681 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ozanla Karşı Kıyıdan “ İlber Ortaylı & Sochi Yatırım Forumu & Steven Seagal & Mandalina ”

  17 Şubat 2019 Alt Manşet, Koşe yazarları, Manşetler, Ozan Soylu

  Kıymetli Okurlarımız, merhabalar, privet, Genel olarak ülkemiz medyasında seçim yarışı hız kesmeden devam ederken Samsun Çağdaş Haber olarak siz değerli okurlarımızı karşı kıyımızdan haberdar etmeye devam ediyoruz. Bu arada, bugün itibariyle Samsun Tüyap Kitap Fuarımız kitapseverlere kapılarını açtı. Ziyaretçi olduğumuz fuara ilgi yoğun. Sayın İlber Ortaylı hocamız da imza günü vesilesiyle teşrif etmişler. Biz de bu vesileyle “Seyahatname” adlı kitabından bir alıntı yaparak yazımızı güzelleştirelim “Türkiye gibi önemli bir coğrafyayı ve ...
 • ” Öfkeyle geçen her dakikanız, mutluluğunuzdan çalınmış 60 saniyedir.”

  10 Şubat 2019 Koşe yazarları, Manşetler, Serkan Temiz

  Psikologlar der ki ; İstediğimiz şey o an için olmadığında yada istediğimizi yaptıramadığımız da beynimizin ortaya çıkardığı bir durum dur. Öfke Bizler öfkelendiğimizde ne yaparız sağa sola saldırır, şiddet uygular ve bu şiddet sonucunda her istediğimizi yaptırmak isteriz. Yaptırabilir miyiz tabii ki eğer güçlü isek ,kelli felli isek ,çevremizde ağabeylerimiz, ablalarımız yada dayılarımız varsa istediğimizi yaptırırız. Peki sonrasını hiç düşündünüz mü? Sizin bir anlık öfkeniz yüzünden kırılan onlarca insan, onlarca kalp ve sizin...
 • EREN…

  07 Şubat 2019 Hilal GÖK, Koşe yazarları, Manşetler

  Eren.. Yürüdüğüm toprak sokaklarda yürüyen,büyüdüğüm dağlarda büyüyen kahraman çocuk... Sarışın,yakışıklı,üstelik bir de Trabzonspor'lu... Küçük yaşta babasız kalan,peygamber kaderli.. Çalışkan,dürüst,fazlaca çocuk olsa da yaşı gereği,aslında kocaman adam olan... Eren,şehitlik mertebesine henüz 15 inde erip Yesevi'nin Alp Eren'i olan... Küçücük sepetine kilosundan fazlaca odun koyup,dul kalmış anasının yükünü azaltan... 13 kardeşin en küçükten bir büyüğü...Dağ gibi yüreğine,dağlar kadar kahramanlik sığdıran. .. Burda...
 • ORTALIK TOZ DUMAN KİM HANGİ PARTİLİ BELLİ DEĞİL…

  02 Şubat 2019 Alt Manşet, Gölge Adam, Koşe yazarları, Manşetler

  Ortalık toz duman, kim hangi partili belli değil, yerini beğenmeyen aday kendine alternatif bulup kapattığı kapıyı hemen karalamaya başlıyor. Seçim süreci içinde olduğumuz bu dönemde bütün partilerde artık muhalefet durumu değil, karşıt görüş ve tükürdüğünü yalama modası oluştu, peki seçmen ? Bunu yermi ? Yaptığımız araştırmalarda görünen durum hiçte böyle değil, yapılan hesaplara uymayan ve bazı durumları sindiremeyen partililer 31 Mart akşamı gerçekten adaylara ter döktürecek ve bekledikleri sonuçu vermeyecek. Yeni dönemde adı itt...