logo

Canik’te favori isim kim görünüyor


samsunc
webcozumevi@gmail.com

Daha önceki dönemlerde, İlkadım ve Atakum ile ilgili düşüncelerimi kaleme almıştım.

Şimdi biraz Canik hakkında söz etmek istiyorum..

Canik ilçesi sosyal ve kültürel açıdan bakıldığında, Atakum ve İlkadım’a göre biraz daha muhafazakar ve milliyetçi olarak bilinen bir ilçemizdir.
Son dönemlerdeki seçimlere bakıldığında ise, bölgede özellikle “sol tabanın” oldukça az sayıda olduğunu rahatlık ile görebiliyoruz.

30 Mart 2014 yılında yapılan seçimlerde, AK Parti’nin; %55 , MHP’nin; %35 ve CHP’nin ise; %4.8 oy alması, bölgenin yapısını daha iyi anlatıyor.

Bu seçimlerde, mevcut Belediye Başkanı Osman Genç’in Büyükşehir Belediyesi’nden aday aday olması nedeni ve artık Canik için miladının dolduğunu düşünenlerin sayısının oldukça çok olmasından ötürü, AK Parti’nin farklı bir aday ile yola devam edileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Ak Parti’de Arslan Şekerci, İbrahim Sandıkçı, Hasan Talak ve Caner Göktepe gibi isimler, aday adaylığı başvurusunda bulundular. Fakat bu isimlerin haricinde bir isim daha var ki; bence favori bu isim gibi görülüyor. Bu isim; Yılmaz Hocaoğlu’ndan başkası değil.

Yılmaz bey, Ak Parti’nin Canik eski İlçe Başkanlarından ve bölgede sevilen bir isim.
Eğer AK Parti Yılmaz Hocaoğlu’nu aday olarak gösterirse, bölgede seçimin yine en büyük favorisi olarak start alacaktır.
Aldığım duyumlara göre de, Yılmaz Hocaoğlu Ak Parti’nin Canik adayı olarak gösterilecek.

Tabi bölgede şansının yüksek olduğunu düşündüğüm ikinci parti ise, MHP’dir.

MHP son seçimlerde aldığı oyun, üzerine koyabilirse, şansı olacaktır.

MHP’de de kesin gözüyle bakılan isim, eski İl Başkanlarından Abdullah Karapıçak.
Abdullah Bey MHP’nin çıkarabileceği en etkili isimlerden bir tanesi olacaktır.

CHP’de farklı aday adayları var. Fakat, olağan üstü bir durum olmaz ise, bölgede çok fazla bir şanslarının olduğunu düşünmüyorum. CHP’nin yapabileceği en etkili adımın, bölgede İyi Parti’yi desteklemesi olduğunu düşünüyorum. Çünkü; İyi Parti, bölge halkına, CHP’ye göre daha yakın bir parti olarak görülüyor.

İyi Parti’de bölge müteahhitlerinden Turgay Ulusoy’un aday gösterileceği konuşuluyor. Fakat, Turgay beyin ne kadar etkili olacağına dair, çoğu kişinin aklında soru işaretleri bulunuyor.

İyi Parti’de daha önce adaylık için ismi geçenlerden, Karşıyaka mahallesi eski muhtarı Ali Şener’in maddi imkanlardan ötürü, geri adım attığı ve bunun yerine de şuanda bulunduğu Meclis Üyeliği görevine tekrar aday olacağını duydum.
Fakat Ali Bey’in Belediye Başkanlığı için, Turgay beye göre daha iyi bir isim olacağını düşünüyorum. Eğer parti tarafından maddi konularda destek verilirse ve aday gösterilirse, İyi Parti’nin şansının daha fazla olacağını düşünüyorum.

Canik’teki siyasi tablo şimdilik bu şekilde.. Bakalım ilerleyen günlerde, bir değişiklik olacak mı? Bekleyip göreceğiz.

Kalın sağlıcakla..

Share
543 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Samsun siyasetinin nabzı

  12 Aralık 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Samsun siyasetinin nabzı her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle, Partilerin kendi aralarındaki ittifak görüşmeleri sıklaştıkça, teşkilatlardaki meraklar da aynı oranda yükseliyor. Ak Parti'nin Mustafa Demir'i aday göstermesi, özellikle muhalif kesimin umutlarını bir hayli arttırdı. Çünkü, Mustafa Demir'in adı, eski dönemlerden beri farklı şekillerde gündeme gelmişti. Eğer ki, MHP güçlü bir aday çıkarır ise, Ak Parti'nin oylarında, gözle görülür bir şekilde, düşüş yaşanabilir. Fakat, şuanda MHP'nin Samsun için aday göstermeyeceği de...
 • Canik’te favori isim kim görünüyor

  23 Kasım 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Daha önceki dönemlerde, İlkadım ve Atakum ile ilgili düşüncelerimi kaleme almıştım. Şimdi biraz Canik hakkında söz etmek istiyorum.. Canik ilçesi sosyal ve kültürel açıdan bakıldığında, Atakum ve İlkadım'a göre biraz daha muhafazakar ve milliyetçi olarak bilinen bir ilçemizdir. Son dönemlerdeki seçimlere bakıldığında ise, bölgede özellikle "sol tabanın" oldukça az sayıda olduğunu rahatlık ile görebiliyoruz. 30 Mart 2014 yılında yapılan seçimlerde, AK Parti'nin; %55 , MHP'nin; %35 ve CHP'nin ise; %4.8 oy alması, bölgenin yapıs...
 • Partilerin cazibe merkezi İLKADIM

  11 Kasım 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Herkese merhabalar.. Geçtiğimiz hafta ki yazımda; Atakum için adı geçen Belediye Başkan aday adayları için görüşlerimi dile getirmiştim. Bu hafta da, nüfus yoğunluğu bakımından birçok ilden daha büyük olan, İlkadım ilçemiz hakkında bazı değerlendirmelerde bulunmak istiyorum. Evet, demiş olduğum gibi, İlkadım ilçemiz (nüfus açısından bakıldığı zaman), Türkiye genelindeki birçok ilden daha büyük bir ilçe konumundadır. Durum böyle olunca da, tüm partiler tarafından oldukça cazibeli bir hal almaktadır. Daha önce üç ayrı belde halinde ...
 • Bu şehir için, ” Neler yapabiliriz?”

  10 Kasım 2018 Gündem, Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Yine, yeniden merhaba.. Samsun'unumuzun sorunları hakkında söz etmeyeli, uzun bir süre olmuştu. Şimdi tekrar başlıyorum. Allah nasip ederse; dilim döndüğünce ve kalemim yazdığınca kendi doğrularımı dile getirmeye devam edeceğim. Evet; Yazılarıma ara vermiş olduğum süreçte, sıkı bir takipçisi oldum Samsun'un ve Samsun'lunun.. Bu şehir için, " Neler yapabiliriz?" diye uzun uzun düşündüm.. Bu düşüncelerimi, sizlerle de paylaşacağım için, gerçekten çok heyecanlıyım.. Neyse şimdi gelelim asıl meselemize; Önümüzde, yakla...