logo

Akşen: Her geçen yıl vefasızlık ilgisizlik gözle görünür bir hal alıyordu.


Turhan Akşen
info@samsuncagdashaber.com

Atatürk anıtında Kıbrıs Barış Harekatının 44.Yıldönümü için şehit olan 498 kahraman askerlerimizi ve 1200 yaralı olan gazilerimizi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ve kuruluş yıldönümünü anmak için toplanmıştık.

Yüreğim burkuldu, gözlerim doldu. Çünķü her geçen yıl vefasızlık ilgisizlik gözle görünür bir hal alıyordu.

Oysa daha 5 gün evvel bu millet bürokrasi kadrolarıyla sivil toplum örgütleri belediye başkanları milletvekilleri siyasi parti başkanları ile birlikte 15 Temmuz şehitlerini Cumhuriyet meydanında iki gün boyunca anmış ve kutlamıştı.
Bakın bir Kıbrıs gazisi olan Fahri Çamur kendi facebook sayfasında duygularını nasıl dile getirmis:

“Bu gün yine duyguluyum. Kıbrıs Barış Harekatının 44.yıl dönümü. Şu saatlerde adaya çıkmış ve Girne’nin sahil yakalarında düşmanla yoğun çatışmalar yaşıyorduk.
Düşman tüm silahlarını Girne limanına tevcih etmişti. Buradan çıkarma yapsak çok zaiyat verecektik.
Girne’nin batısında Evrupa şimdiki adıyla Karaoğlanoğlu plajından çıkarma yaptık. Ggemi kenara yanaşamadı, denizde kapak açtı, can yeleklerini taktık silahları omuzladık ve ateş altında adaya çıkmayı başardık.

Önümüz düşman, arkamız deniz, karşımız düşmanın mevzilendiği Beşparmak dağları.
20-24 temmuz arası burada savaşarak Girne’yi düşman işgalinden kurtardık.

Ancak Girne-Lefkoşe arasındaki kıskaç kapatılamıyordu. 24 temmuz 1974 de boğaza girdik, burada 27 temmuza kadar gece savaşlarına katıldık.

27 temmuz 1974 gününden 13 Ağustos 1974 gününe kadar burada savunmada bekledik. Cenevrede barış görüşmeleri sonuç vermeyince ” Ayşe tatile çıkabilir ” parolasıyla 14 ağustos 1974 de ikinci harekata başladık. Hedefimiz Mağosanın fethi idi. Kuzey Lefkoşe, Hamitköy, Küçük kaymaklı ve Değirmenlik cephelerinde çok yoğun çatışmalara girdik çok zor anlar yaşadık.
Hamitköyde düşman top ateşinden kopan kaya parçalarının altında kaldık. Küçük Kaymaklıda düşmanın çapraz ateşine girdik. Burada ani bir mevzii değiştirmem beni ve takımımı bu günlere getirdi.

Değirmenlik cephesinde artık dayanma gücüm kalmamıştı. Allaha çok yalvardım canımı al diye. Biraz sonra bu cepheyide aştık ve Mağosa kapılarına dayandık. 16 ağustos 1974 öğleden sonra Magosayı aldık. Artık Magosalı Türkler sevinçten çığlık atıyor, bayram yapıyorlardı.

Burdan sonra Lefkoşenin 22 km.batısında Köndemende savunmada kaldık ve Kıbrısta 11 ay 10 gün kaldıktan sonra vatanıma gazi olarak döndüm.

Savaşın bilançosu 498 şehit 1672 yaralı verdik.

Savaş çok zor bir olay. Allah vatanımıza ve milletimize bir daha savaş yüzü göstermesin”

Bizler vefalı olmalıyız, Samsundaki Atatürk anıtında yapılan o tören’e yüzlerce binlerce kişi olarak katılmalıydık.

Bilmem anlayabildiniz mi?

Kalın sağlıcakla .

Turhan AKŞEN

Share
2439 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Eğitimci Adem GÜNER yazılarıyla aramızda

  18 Ekim 2018 Koşe yazarları, Manşetler

  Samsun'un sevilen simalarından, Samsun için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan bir Samsun sevdalısı, eğitimci Sayın Adem GÜNER artık yazılarıyla aramızda olacak. ...
 • Atatürk’ün Evi

  13 Ekim 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Serkan Temiz

  Atatürk Halkının ona verdiği bir isim Birçok insana iyi gelmese de içinden "iyi ki vardı" diye geçirdiği bir dünya lideri Türkiye Cumhuriyetini Osmanlı devletinden sonra kalan topraklarımızı diğer ülkelerin paylaşmasına izin vermeyip 19 Mayıs 1919 da Samsun'a çıkmasıyla bir Kurtuluş hamlesini başlatıp yurdumuzu düşmanlardan kurtaran büyük bir lider Ve bu kurtuluş hamlesi Samsun'dan başladığı halde Zamanın belediye başkanı Sayın Hayati TEKİN ve diğer yardımseverlerle Tekkeköy'e kazandırılmış büyük bir miras ve Tekkeköy'ün hem...
 • Baba tarımda silah nerede kullanılıyor?

  26 Eylül 2018 Gündem, Koşe yazarları, Manşetler, Serkan Temiz

  Tarım fuarı nedir ve ne amaçla yapılır? Tarım fuarını acıklamamız gerekirse tarıma uygun toprakların ve hayvancılığın vb tüm gıda maddelerinin üretilmesini sağlayan araç ve gereçlerin sergilendiği alış satışların yapıldığı yer diyebiliriz. Bu fuarlarda neler olur . Tarlalarımızın hasatı için saban, tırmık, patos hayvanlarımız için süt sağma makineleri,fındık toplama makinelerii, toprak için organik destek malzemeleri gibi gibi Peki SİLAH’ı tarımsal alanda nerelerde kullanırız. Ben baya düşündüm fakat bulamadım. Silah’da nereden ...
 • Aydın: “Kültüre ve tarihe sahip çıkmak kimlik meselesidir”

  24 Eylül 2018 Kültür-Sanat, Musa Baş

  Karadeniz Tarih Araştırmaları ve Çevre Platformu (KATAP) Başkanı Şeref Aydın, “Kültürümüze, doğaya ve tarihimize sahip çıkmak kimlik meselesidir. Kimliğimizle birlikte, birlik beraberlikten, ortaklık kültüründen bahsedebiliriz” dedi.KATAP tarafından, “2018 Çevre, Kültür, Tarih ve Turizm Onur Ödülleri Gecesi” gerçekleştirildi. 2016 yılında Samsun’da oluşturulan çevre, tarih, kültür, turizm alanında çalışmalar yapan 340 akademisyeni içinde barındıran KATAP 2018 yılı Çevre, Kültür, Tarih ve Turizm Onur Ödülleri sahiplerini buldu. Toplam 17 kategor...