logo

Akşen: Her geçen yıl vefasızlık ilgisizlik gözle görünür bir hal alıyordu.


Turhan Akşen
info@samsuncagdashaber.com

Atatürk anıtında Kıbrıs Barış Harekatının 44.Yıldönümü için şehit olan 498 kahraman askerlerimizi ve 1200 yaralı olan gazilerimizi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ve kuruluş yıldönümünü anmak için toplanmıştık.

Yüreğim burkuldu, gözlerim doldu. Çünķü her geçen yıl vefasızlık ilgisizlik gözle görünür bir hal alıyordu.

Oysa daha 5 gün evvel bu millet bürokrasi kadrolarıyla sivil toplum örgütleri belediye başkanları milletvekilleri siyasi parti başkanları ile birlikte 15 Temmuz şehitlerini Cumhuriyet meydanında iki gün boyunca anmış ve kutlamıştı.
Bakın bir Kıbrıs gazisi olan Fahri Çamur kendi facebook sayfasında duygularını nasıl dile getirmis:

“Bu gün yine duyguluyum. Kıbrıs Barış Harekatının 44.yıl dönümü. Şu saatlerde adaya çıkmış ve Girne’nin sahil yakalarında düşmanla yoğun çatışmalar yaşıyorduk.
Düşman tüm silahlarını Girne limanına tevcih etmişti. Buradan çıkarma yapsak çok zaiyat verecektik.
Girne’nin batısında Evrupa şimdiki adıyla Karaoğlanoğlu plajından çıkarma yaptık. Ggemi kenara yanaşamadı, denizde kapak açtı, can yeleklerini taktık silahları omuzladık ve ateş altında adaya çıkmayı başardık.

Önümüz düşman, arkamız deniz, karşımız düşmanın mevzilendiği Beşparmak dağları.
20-24 temmuz arası burada savaşarak Girne’yi düşman işgalinden kurtardık.

Ancak Girne-Lefkoşe arasındaki kıskaç kapatılamıyordu. 24 temmuz 1974 de boğaza girdik, burada 27 temmuza kadar gece savaşlarına katıldık.

27 temmuz 1974 gününden 13 Ağustos 1974 gününe kadar burada savunmada bekledik. Cenevrede barış görüşmeleri sonuç vermeyince ” Ayşe tatile çıkabilir ” parolasıyla 14 ağustos 1974 de ikinci harekata başladık. Hedefimiz Mağosanın fethi idi. Kuzey Lefkoşe, Hamitköy, Küçük kaymaklı ve Değirmenlik cephelerinde çok yoğun çatışmalara girdik çok zor anlar yaşadık.
Hamitköyde düşman top ateşinden kopan kaya parçalarının altında kaldık. Küçük Kaymaklıda düşmanın çapraz ateşine girdik. Burada ani bir mevzii değiştirmem beni ve takımımı bu günlere getirdi.

Değirmenlik cephesinde artık dayanma gücüm kalmamıştı. Allaha çok yalvardım canımı al diye. Biraz sonra bu cepheyide aştık ve Mağosa kapılarına dayandık. 16 ağustos 1974 öğleden sonra Magosayı aldık. Artık Magosalı Türkler sevinçten çığlık atıyor, bayram yapıyorlardı.

Burdan sonra Lefkoşenin 22 km.batısında Köndemende savunmada kaldık ve Kıbrısta 11 ay 10 gün kaldıktan sonra vatanıma gazi olarak döndüm.

Savaşın bilançosu 498 şehit 1672 yaralı verdik.

Savaş çok zor bir olay. Allah vatanımıza ve milletimize bir daha savaş yüzü göstermesin”

Bizler vefalı olmalıyız, Samsundaki Atatürk anıtında yapılan o tören’e yüzlerce binlerce kişi olarak katılmalıydık.

Bilmem anlayabildiniz mi?

Kalın sağlıcakla .

Turhan AKŞEN

Share
843 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Akşen: Her geçen yıl vefasızlık ilgisizlik gözle görünür bir hal alıyordu.

  21 Temmuz 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Turhan Akşen

  Atatürk anıtında Kıbrıs Barış Harekatının 44.Yıldönümü için şehit olan 498 kahraman askerlerimizi ve 1200 yaralı olan gazilerimizi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlık ve kuruluş yıldönümünü anmak için toplanmıştık. Yüreğim burkuldu, gözlerim doldu. Çünķü her geçen yıl vefasızlık ilgisizlik gözle görünür bir hal alıyordu. Oysa daha 5 gün evvel bu millet bürokrasi kadrolarıyla sivil toplum örgütleri belediye başkanları milletvekilleri siyasi parti başkanları ile birlikte 15 Temmuz şehitlerini Cumhuriyet meydanında iki gün boyunca ...
 • Bir Umut “Mavi Kelebek”

  14 Temmuz 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Serkan Temiz

  Katliam ismi bile insanın aklında ürperti oluşturuyor. Geçen gün Mavi Kelebek adlı bir yazı çok ilgimi çekti fakat o yazıyı sizinle paylaşmadan önce neden olan olaydan Srebrenitsa Katliamından bilgiler vermek istiyorum. Vikipedi bu katliama "dünyanın en büyük katliamları arasında" der. Peki nedir Srebrenitsa Katliamı ; “Srebrenitsa Katliamı ya da Srebrenitsa Soykırımı 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı (Hırvatistan Savaşı ve Bosna Savaşı)'nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu'nun Srebrenitsa'ya karşı giriştiği Krivaya '95 Harekâtı esnasında Temm...
 • Ozan’la Karşı kıyıdan “Futbol Rüzgarı”

  07 Temmuz 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Ozan Soylu

  Merhaba Sayın Okurlarımız, Bugün yedinci ayın yedisi. Yedi rakamı pek çoğumuz için uğurludur, umarım bugün komşumuz Rusya’ya da Hırvatlar karşısında uğur getirir ve yarı finale taşır. Tabiki herşey uğurla olmuyor… İnanmak, gerekli hazırlıkları yapmak, disiplinli çalışmak ve takım ruhu, taraftar ruhu, atmosfer…İspanya karşısında alınan tarihi galibiyetle komşumuz Rusya, 2018 FIFA Dünya Kupası’nın Rusya’da oynandığını dünyaya iyice benimsetti. Özellikle kaleci Akinfeyev’in sağ köşeye uçarken sol ayağıyla kurtardığı penaltı tüm bu şartla...
 • Akşen’ den “VEFALI OLMAK”

  02 Temmuz 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Turhan Akşen

  VEFALI OLMAK Genç adam iyi bir terziymiş. Bir dikiş makinesi ve küçücük bir dükkânı varmış. Sabahlara kadar uğraşıp didinir ama pek az para kazanırmış. Çok soğuk bir kış gecesi dükkanı kapatırken elektrik sobasını açık unutmuş ve çıkan yangın onun felaketi olmuş. Artık ne bir işi varmış ne de parası. Günler boyu iş aramış ama bulamamış... Yük taşımış, bulaşıkçılık yapmış, yine de evinin kirasını ödeyecek kadar para kazanamamış. Sonunda ev sahibinin de sabrı taşınca, küçük bir bavula sığan eşyalarıyla sokakta bulmuş kendini... ...