logo

Ramazan’ın peşi seçimli bayram


samsunc
webcozumevi@gmail.com

Ramazan şerif ayına bugün elveda deyip hoşgeldin bayram diyoruz.
Ramazan ayı boyunca tüm siyasi partilerin seçim çalışmalarını tüm basın mensupları arkadaşlarımızla izledim.
Tarafsız objektif ve seçmenin birebir nabzını yoklayarak onların düşünce ve değerlendirmelerini not aldım.
24 Haziran Başkanlık seçimi ve Milletvekili seçimi Türkiyenin seçim tarihinde görülmemiş sonuçların önümüzdeki günlerde ve son haftaya girilen zaman süreçinde hiç bir anket firmaların bilemeyeceği bir tespit olacağı görülecek belkide Cumhurbaşkanı seçimi Temmuz ayına sarkacaktır.
Gelelim Samsundaki siyasi partilerin ve teşkilatlarının çalışmalarına;
Ak parti Merkez ilçe belediye başkanları ramazan iftar programlarıyla birlikte halka ve seçmene etkileri görülmeye değerdi.
Belki ailelerinle iftar dahi etmemiş bir arada yemek yetmemişler ve sanırım 2 veya 3 saat bir uyku ilede güne başlamıştır.
Ak parti teşkilatların vazgeçilmez bayanlar kolu ve gençlik kolu her an seçim varmış gibi eğitimli çalışmaları ile kapı kapı dolaşmakta seçmeni ikna etme gayretleri takdire şayandı.
Ancak vekiller ve vekil adayları için aynı düşüncede değilim hele Sağlık bakanı Ahmet Demircan ve seçilmiş milletvekili ve seçilecek millet vekilleri için tek cümlem bu korumalarınızı yanınızdaki teşkilâtınızı hatta siyasi basın danışmanınız dahil halkla araniza köprü oluyor hatta set oluyorlar.
Vatandas sizi dinlemek isterken bile resim karelerine çıkmak için birbirleriyle yarışıyorlar.Halkin homurdanmasini duydukları halde tavırlarını değiştirmediler.
Sanırım 24 Haziranda milletvekili kaybedince nerde hata yaptık diye öz eleştiride bulunacaklardır.
Tabi Ak partisinin milletvekili sıralama listeside Ak partili seçmenlerin hiç ama hiç hoşuna gitmemiş ve içine sinmemistir
Hele hele Yusuf Ziya Yılmaz şimdi etrafına güleceklerde gönderse samimi sarılmalar halkla iç içe görüntülerde verse kendi seçmeni bile istememekte ve tepki vermektedir.
Eger sıralaması 2.degilde 4.olsa idi kesin seçilemezdi. Tabi şimdi rahat hemde çok rahat. Simdiden hayırlı olsun ancak inanıyorum ki hiçbir Samsun’lu ve Ak partili seçmen kendisine ulaşamayacaktır.
Aslında koalisyon kalktı diyorlar bence ittifak tam bir koalisyon değilmi baraj altı olmaktan güçlü ve lider bir parti üzerinden meclise girilecek.
Şimdi Cumhur ittifakın bir ortağı Büyük Birlik Partisi’nin Samsun’da hicbir aktif çalışmasına şahit olamadım. Ama bir Saadet partisinin tüm teşkilâtlarıyla nasıl çalıştıklarını görüyor ve yaşıyoruz. Bunun kesin meyvesini alacaklar ve Chp 3.sirasindaki adayı milletvekili olarak göndereceklerdir. Çünkü diğer seçimlerdeki aldıkları oy iktidar partisine gitmeyecektir.
Yine ittifak olan Mhp’nin teşkilatlarının çalışması yanında milletvekili listelerindeki tüm adayların özveri ile çalışmaları dikkat çekiyor.
Geçmis dönem seçimlerde ilk 3 sirayi alan aday ve ekipleri çalışırken diğer aday ve o zaman ki il ve ilçe yöneticilerinin bir çoğu çalışmamışlardır.
Hatta 1.sira adayı Erhan Usta parti seçim beyannamesi çalışmaları ve Mhp’nin birçok ulusal kanallara çıkarak çalışmalarını yaparken bütün yük Hüseyin Edis’in omuzlarına düşmüştü.
Bilenler bilir o dönem Hüseyin Edis ve Yücel Şahin’in gösterdiği olağan üstü çaba ve gayretlerin neticesinde birakiñ Samsun’u Karadenizde tek Mhp milletvekili Erhan Usta çıkartılmıştır.
Bugün görülüyor ki o kadrolar şimdi başka partide yollarına devam ediyorlar.
Mhp’nin 9 milletvekili çalışırken gerek teşkilatı gerekse eski il ve ilçe başkanlığı yapmış dava adamları 10. milletvekili gibi çalışıyorlar.
Mhp grup başkanı ve Samsun milletvekili Erhan Usta bile eskisinden daha aktif sahalarda demek ki olayın farkında.
Yalnız ulusal tv’lerde görmeğe alıştığımız Erhan Usta’nın ekonomideki donanım birikimi hatta bu hususta bakanlığı konuşulurken televizyonlarda Mhp sözcüsü olarak görülmeyişi kafalarda soru işaretleri oluşmuştur. Ak partinin küskün seçmenlerinin oyu mhp’nin milletvekili cikarmasindaki sayısını belirleyecektir.
Bu seçim süreci içersinde yine en iyi çalışan teşkilat Chp’lilerdir. Her ne kadar milletvekili listesi istenilen bir liste olmadığı düşüncesi oluşmasına rağmen 1977 Yılında merhum Bülent Ecevitin yakaladığı oy potansiyelini Muharrem İnce’de görülecektir.
Bunun yanında 3.sirada Saadet partisinin adayının konulması teşkilatların içine hazmedilersede en az kendileri kadar çalışan saadet partilileri ve teşkilatı gördüklerinde Chp’sinin 3 milletvekili garanti belki son haftalarda 4.sira adaylarinıda meclise gönderebileceklerdir.
Samsunda İyi Parti teşkilatları ve yeni oluşan seçmenlerini bu seçimde göreceğiz. Samsundaki milletvekili sıralama listesi tam bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Üzerine yaşadıkları üzücü kaza mutlaka Samsundaki seçimlerindeki planlarını alt üst etmiştir. Ancak halkın liderlere duyduğu güven ve sempati milletvekili seçimlerinde de rol oynamaktadır.İyi parti 1 veya 2 millet vekili cıkartabilecektir.
Bayramla birlikte seçimleri etkileyecek ve dönüm noktası olan son bir haftada çok şeyler değişebileceğim sinyallerini vermektedir.
Bu cumhur başkanlığı seçimi Türkiyenin geleceği ve dönem başlangıcı olacağının Türk milletinin bilincindedir.
Bana göre kim seçilirse seçilsin hangi koalisyon pardon ittifak gelirse gelsin işi çok zor.
Allah devletimizin milletimizin askerlerimizin güvenlik güçlerimizin yar ve yardımcısı olsun.
Ancak bu seçimde de görüldüğü üzere iktidar olmak istiyorsan yerel yönetimlerde güçlü olmalısın ve mutlaka il ve ilçe belediye başkanlığını kazanmalısın.
Kimbilir belki bu ittifaklar bundan sonrada yerel seçimlerde de olacaktır.Neden olmasın başkan bizden meclis uyeleri eşit birlikte seçilirse hatta muhtarlıkta muhtar bizden meclis azalar karma sizden haydi hayırlısı Türkiye’m

Share
2590 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Canik’te favori isim kim görünüyor

  23 Kasım 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Daha önceki dönemlerde, İlkadım ve Atakum ile ilgili düşüncelerimi kaleme almıştım. Şimdi biraz Canik hakkında söz etmek istiyorum.. Canik ilçesi sosyal ve kültürel açıdan bakıldığında, Atakum ve İlkadım'a göre biraz daha muhafazakar ve milliyetçi olarak bilinen bir ilçemizdir. Son dönemlerdeki seçimlere bakıldığında ise, bölgede özellikle "sol tabanın" oldukça az sayıda olduğunu rahatlık ile görebiliyoruz. 30 Mart 2014 yılında yapılan seçimlerde, AK Parti'nin; %55 , MHP'nin; %35 ve CHP'nin ise; %4.8 oy alması, bölgenin yapıs...
 • Partilerin cazibe merkezi İLKADIM

  11 Kasım 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Herkese merhabalar.. Geçtiğimiz hafta ki yazımda; Atakum için adı geçen Belediye Başkan aday adayları için görüşlerimi dile getirmiştim. Bu hafta da, nüfus yoğunluğu bakımından birçok ilden daha büyük olan, İlkadım ilçemiz hakkında bazı değerlendirmelerde bulunmak istiyorum. Evet, demiş olduğum gibi, İlkadım ilçemiz (nüfus açısından bakıldığı zaman), Türkiye genelindeki birçok ilden daha büyük bir ilçe konumundadır. Durum böyle olunca da, tüm partiler tarafından oldukça cazibeli bir hal almaktadır. Daha önce üç ayrı belde halinde ...
 • Bu şehir için, ” Neler yapabiliriz?”

  10 Kasım 2018 Gündem, Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Yine, yeniden merhaba.. Samsun'unumuzun sorunları hakkında söz etmeyeli, uzun bir süre olmuştu. Şimdi tekrar başlıyorum. Allah nasip ederse; dilim döndüğünce ve kalemim yazdığınca kendi doğrularımı dile getirmeye devam edeceğim. Evet; Yazılarıma ara vermiş olduğum süreçte, sıkı bir takipçisi oldum Samsun'un ve Samsun'lunun.. Bu şehir için, " Neler yapabiliriz?" diye uzun uzun düşündüm.. Bu düşüncelerimi, sizlerle de paylaşacağım için, gerçekten çok heyecanlıyım.. Neyse şimdi gelelim asıl meselemize; Önümüzde, yakla...
 • Susar kalem bazen… Susmasada yazdığını beğenmez..

  09 Kasım 2018 Hilal GÖK, Koşe yazarları, Manşetler

  CÂN Susar kalem bazen...Susmasada yazdiğini begenmez..Çizer çizer üstünü durur yazılanların..Anlatamaz kelamini hicbir söz..Bu hasrete çare olmaz,nice ağitlar,türküler...Hiç görmediğini delice sevmeyi Mecnun'da bilmiyordur kesin,Leyla hic bu kadar sevilmemistir muhakkak... Tam 80 yıl önce toprağa koyulan bir bedene,hicbir millet bu kadar yanmamistir elbet.Kimse icin gözler bu kadar dolmamiş,boğazlar bu kadar düğümlenmemiştir. 10 Kasım'da saat 9'u 5 geçe emekci simitçiler,inşaat işçileri,çöpçüler başka hickimse icin hazirola geçmemiştir...