Telefon
WhatsApp
Fındık Bahçelerinde Budama Faaliyetleri Devam Ediyor
Aplgo

Fındık Bahçelerinde Budama Faaliyetleri Devam Ediyor

 

 

 

Bildiğimiz üzere Fındık Bahçeleri Teknik Uygulamalarla İyileşiyor Projesi kapsamında, Fındık Yetiştiriciliği yapılan İlkadım, Atakum, Ondokuzmayıs, Bafra, Alaçam, Yakakent, Canik, Tekkeköy, Çarşamba, Salıpazarı, Asarcık, Ayvacık ve Terme ilçelerimizde budama faaliyetleri içinde bulunduğumuz dönem itibarıyla hız kesmeden devam etmektedir.

 

Sahada yapılan çalışmaların bir yenisi Tekkeköy İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenirken Törene; Tekkeköy Kaymakamı Polat KARA, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasat TOGAR, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim SAĞLAM, Tekkeköy İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat ERDOĞAN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Lale BAYKAL ile konu sorumlusu teknik elemanlar katılım sağlamışlardır. Tekkeköy İlçesi Yeşilyurt Mahallesi Fındık Proje Bahçesinde yapılan saha çalışmasına Yeşilyurt Mahallesi sakinleri ve çevre mahallelerden gelen üreticiler de iştirak etmişlerdir. 

 

Fındık üreticilerine, konu uzmanlarınca; hasat sonu fındık bahçelerinde yapılması gereken teknik uygulamalardan biri olan budamanın nasıl ve neye göre yapılacağının uygulamalı bir şekilde anlatılarak, bahçelerde bu dönemde görülebilecek hastalık ve zararlı mücadeleleri konularında da tavsiyelerde bulunulan etkinlikte bir konuşma yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim SAĞLAM:

 

“Ülkemiz, Dünya Fındık üretiminin % 65’ini ve Dünya Fındık ihracatının ise % 70’ini tek başına karşılamakta olup dolayısıyla da Fındık ülkemiz için çok önemli ve stratejik bir tarım ürünüdür. Samsun İlimizin, 2022 yılı itibarıyla; toplamda 1 milyon 206 bin 479 dekarlık bir alanda 112 bin 301 ton üretim miktarı bulunurken, Ülkemiz Fındık üretiminde yaklaşık % 15’lik bir paya sahiptir. Üretim sıralaması olarak İlimiz Türkiye’de 2. sırada yer almaktadır. Fındıkta 2021 yılında 33 bin 635 üreticiye, 494 bin 924 da alanda 84 milyon 137 bin 130 TL alan bazlı destekleme ödemesi yapılmış ve bu stratejik ürünümüz; gerek maddi yönden ve gerekse de bizlerin teknik anlamdaki çabalarıyla desteklenmeye devam edilecektir.” dedi.

 

Türkiye’de ortalama dekara fındık veriminin dekara 90 kg civarında olduğunu ve Samsun İlimizde bu miktarın Türkiye ortalamasının biraz üzerinde olmasıyla birlikte verimliliğin halen daha istenen düzeyde olmadığını ifade eden İl Müdürümüz SAĞLAM; yetiştiricilikle ilgili doğru teknik uygulamalar sayesinde verimliliğin artırılmasının mümkün olabileceğine dikkat çekmiştir.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

vizyon vital2

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Yazarlarımız

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği