Telefon
WhatsApp
Azerbaycan Ekibi Bölgemizde Gözlemlerde Bulunuyor
Aplgo

Ülkelerindeki Fındık Sektörünün Gelişimi İçin

 

Azerbaycan Ekibi Bölgemizde Gözlemlerde Bulunuyor

 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından desteklenen Azerbaycan Fındık Sektörünün Verimliliği ve Sürdürülebilirliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Azerbaycan’dan gelen 20 kişilik ekip Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzü ziyaret etti.

 

Proje doğrultusunda, Azerbaycan Fındık Yetiştiriciliğinde Verim ve Kalitenin Arttırılması ile Sürdürülebilir Kalkınma için; Türkiye’de fındığın yaygın olarak yetiştiği Samsun, Giresun ve Ordu illerindeki örnek bahçelerin ve işletmelerin incelenmesi amaçlanıyor.

 

Azerbaycan ekibini, İl Müdürlüğümüzde; Samsun İl Tarım ve Orman Müdür V. Nail KIRMACI ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Lale BAYKAL ağırlarken; OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ümit SERDAR’ın yanı sıra aynı bölümden Yüksek Lisans öğrencisi ve Terme İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli teknik eleman Gökhan AYAR da hazır bulundu.

 

İl Müdürlüğümüzdeki toplantıya; Azerbaycan Tarım Bakanlığı Meyvecilik ve Bahçe Bitkileri Bölümü Bağcılık ve Şarapçılık Sektörü Başkanı Sahib İBRAHİMLİ, Meyvecilik ve Bahçe Bitkileri Bölümü Sebze Sektörü Başkanı Shovgi Lalashov KHACHMAZ, Devlet Tarım Geliştirme Merkezi’nden uzman Aliagha SHUKURLU, Azerbaycan FAO Proje Lideri ve Azerbaycan Devlet Ziraat Üniversitesi’nden akademisyen Fagan AGHAYEV de katıldı.

 

Toplantıda bir konuşma yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdür V. Nail KIRMACI, birlikte yürütülecek projelerle sağlanacak işbirliği ve tecrübe paylaşımı açısından güzel bir başlangıç olması temennisinden sonra Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığımızın yapılanmasından bahsederek bu yapılanmada Taşra teşkilatının ana unsurlarını oluşturan İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinin görev ve sorumlulukları ile ürettikleri projeler hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

 

KIRMACI, konuşmasının devamında: “İlimiz, Bölgenin en verimli topraklarına sahip olup hali hazırda Türkiye’de fındık üretiminin en fazla olduğu ikinci il konumundadır. Hedefimiz; İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerimizin geliştireceği projelerle bu konumunu en üst seviyeye çıkarmak ve fındıkta verim ve kaliteyi artırarak fındık üreticilerimizin gelir seviyelerini daha da yükseltmektir.” şeklinde konuştu.

 

Ardından İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi’nden Mühendis/ Dr. Asuman SEZER tarafından Samsun İli Fındık Yetiştiriciliğinde Yapılan Çalışmalar, Yürütülen Projeler konulu bir sunum yapılarak katılımcıların soruları cevaplandırıldı.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

vizyon vital2

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Yazarlarımız

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği