logo

“Cumhuriyeti kutlamak” Turhan Akşen Yazdı


Turhan Akşen
info@samsuncagdashaber.com

Bu sene Cumhuriyet Bayramı kutlamaları erkenden başladı.

28 Ekim 2019 pazar sabahı Samsun Valiliğimizin organize ettiği ve tüm halkımızı da davet ettiği Cumhuriyet Bayramı önce Atatürk anıtında yapılan törenle birlikte Cumhuriyet meydanında toplanarak kortej eşliğinde yürüyüş gerçekleştirildi.

Anıtta yapılan törende katılımcılara baktığımda Askeri ve Emniyet yetkili makamlarla birlikte birkaç tane resmi daire Müdürleri, Baro başkanımız, Gazilerimiz ve şehitlerimizi temsil eden yöneticileri ile birkac tane sivil toplum kuruluş temsilcileri, Üniversitelerimizin temsilcileriyle birlikte hazirunda bulunan bütün İl yöneticileri ile birlikte İyi parti İl başkanı Recep Güleroğlu ve Chp milletvekili Neslihan Hancıoğlu ve birlikte geldikleri CHP li yöneticiler vardı.

Diger siyasi parti temsilcilerini göremedim.

Birden aklıma geçen seneki tören geldi.Basta iktidar partisi İl başkanı ve yönetimi yine Ana muhalefet partisi konumundaki CHP li il başkanı ve yöneticileri katılan diğer siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları başkanları geldi.

Şehrin mülkü amiri en üst yetkilisi kendini bu şehre hizmet için adamış göreve geldiğinden beri tüm siyasilere eşit bürokratlara adil sivil toplum kuruluşları her davetine icabet etmiş halkının içinde olan Samsunspor’umuza verdiği değeri önemi de göz önüne aldığımızda en önemlisi Atatürk’ümüzün bize armağan ettiği Cumhuriyet’imizin ve Cumhuriyet bayramımızı böyle mi kutlamalıydık.

Bizler de o devlet makamlarında hizmet verdik. Bu törenler yapılacagında daireler bayrak ve Atatürk poster afişleriyle süslenir tören merasimlerine ayrı bir özen ve titizlikle katılırdık.

29 Ekim 2018 pazartesi günü Cumhuriyet Bayramı törenlerini izledim. Sayin Valimiz Samsun şehrine yakışır törenler yaptı. Hep kendi kendime nerde çocukluğumdaki veya gençliğimdeki o halktaki heyecan katılım dedim.

Bayrama gidicez diye en güzel elbiselerinizi giyerdik. Cocuklarımıza izci subay gibi özel elbiseler alırdık.
Törenlerde Cumhuriyeti Ataturk’ü anlatırdık. Hemen hemen o zamanki tüm tv. kanallarında Cumhuriyeti anlatan filmler ve tarihi konuşmalar yapılırdı.

Bugün Samsunda birçok ilçede mahallede sokaklarda çalgılı çengili coşkuyla Cumhuriyetimiz kutlandı.

Ancak Cumhuriyet anlatılmadi. Calıstaylar ve paneller düzenlenmedi. Universitemizin tarihçileri Cumhuriyetimizi anlatacak tv. programlarına davet edilmedi.

Sanal da tv. yapan bir kanalda gençlerimize insanlarımıza Cumhuriyet ne zaman ilan edildi kaç yılında kuruldu sorusuna verilen cevaplar gerçekleri yüzümüze şamar gibi vurdu.

Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna katılanlarada baktım bir çoğu valimizin Anıttaki törenine ve Cumhuriyet törenine katılmamışlardı.
Cumhuriyetimize ve bayramımıza çok büyük sorumluluğumuz vardır. Herbirimiz önce evlerimize iş yerlerimize bayraklarımızı asarak Şehrimize ve şehrimiz mülkü amiri Valimize daha çok destek ve katılım vererek yaşamalıyız.

Umut ederim ki bundan sonraki ulusal bayramlarımızda başta milletvekillerimiz siyasi parti yöneticilerimiz sivil toplum kuruluşu başkan ve yöneticileri resmi daire müdürlerimiz bürokratlarımız sendikacılarımız gereken önemi hassasiyeti gösterirler.

Sağlıcakla kalın.

Share
1705 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Medyanın gücü

  03 Ocak 2019 Alt Manşet, Koşe yazarları, Manşetler, Turhan Akşen

  Her ne kadar son zamanlar da medyayı bir güç olarak görmeyen siyasiler ve kuruluşlar bir gün bu bombanın kucaklarında patlayacaklarını hatırlamaları için güzel bir örnek teşkil eden olay da 2 İl başkanın'nın istifasına ve 1 Milletvekilinin de disiplin kuruluna sevkine neden olmuştur. Bu olay nedir diye konuşmaya başlarsak ; Samsun Ak parti il başkanı Syn Hakan Karaduman katıldığı bir tv programında programı yöneten kişinin gündemde bulunan siyasi gelişmelere yönelik sorularına verdiği cevaplardan sonra Cumhur ittifakının bir tarafı olan Mhp...
 • Ozan’la Karşı Kıyıdan “Ticaret Savaşları”

  23 Aralık 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Ozan Soylu

  Kıymetli Okurlarım, merhaba, uzunca bir süredir yazılarımdan sizleri mahrum bıraktığım için öncelikle en hissi özürlerimi kabul etmenizi rica ederim. Malumunuz dünya ticaret savaşları hayatlarımızı biraz daha derinden etkiliyor yılın son çeyreğinde, dünya literatürüne dünya ticaret savaşları olarak girse de tüm bu gelişmeler, asıl mesele dünya üretim yarışı, bilhassa katma değerli üretim yarışı. Peki bu katma değerli üretim nedir? Kim yapar, nasıl yapar? 5G teknoloji ve Endüstri 4.0 nedir? Kim ne için icat etmiştir? Gavur icadı ...
 • Günler hızla akıp geçmeye devam ediyor.

  23 Aralık 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  31 Mart seçimlerine üç ay gibi kısa bir süre kaldı. Tüm Samsun'lular olarak, seçimlerin sonuçlarını merakla beklemeye devam ediyoruz. Daha önceki yazılarımda İlkadım, Atakum ve Canik ilçeleri ile ilgili bazı tahminlerimi dile getirmiştim. Şimdi de, Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bazı görüşlerimi dile getirmek istiyorum. Açıkçası, Ak Parti'nin daha farklı bir profilde bir aday ile yarışa gireceğini düşünenlerdendim. Fakat, Mustafa Demir tercihi beni çok şaşırttı. Çünkü, Mustafa Demir ile ilgili olarak gerek Milletvekilliği, gerekse ...
 • Samsun siyasetinin nabzı

  12 Aralık 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Samsun siyasetinin nabzı her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle, Partilerin kendi aralarındaki ittifak görüşmeleri sıklaştıkça, teşkilatlardaki meraklar da aynı oranda yükseliyor. Ak Parti'nin Mustafa Demir'i aday göstermesi, özellikle muhalif kesimin umutlarını bir hayli arttırdı. Çünkü, Mustafa Demir'in adı, eski dönemlerden beri farklı şekillerde gündeme gelmişti. Eğer ki, MHP güçlü bir aday çıkarır ise, Ak Parti'nin oylarında, gözle görülür bir şekilde, düşüş yaşanabilir. Fakat, şuanda MHP'nin Samsun için aday göstermeyeceği de...