logo

Birçok hastanın umudu BELKİ DE SENSİN

Bugün Kök Hücre bağışı ile ilgilenip birçok hayata dokunan Balaçlılar Derneği Kadın Kolları Başkanı Sayın Firuzan TANER ve Başkan Yardımcısı Ayşe ÖZEL ile kök Hücre ile ilgili bir sohbet gerçekleştireceğiz.

Bizler Türkiye ve dünyada kök hücre nakli bekleyen birçok hastanın umudu ve sesi olmaya çalışan BELKİ DE SENSİN platformunun Samsun üyeleriyiz.

Ayrıca Balaçlılar Derneği olarak da Belki de Sensin platformunu desteklemekte, Kızılay ve Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içerisinde çalışmalar yürütmekteyiz. İnsanlara kök hücre bağışının ne kadar kolay bir yöntem olduğunu anlatmaya çalışıyor ve onları Kızılay’a yönlendiriyoruz.

Türkiye’de uygun donör bulunamadığı için “yaşaması mümkünken” çoğunluğu çocuk binlerce insan aramızdan ayrılmak zorunda kalıyor.

Çok küçük bir çaba ile hayat kurtarmanın mümkün olduğunu biliyoruz ve daha fazla insana ulaşması için çabalıyoruz. Bu uygulama da çabalarımızın bir parçası.

Kök Hücre Nedir?

Kök hücreler, birçok dokuda bulunan ve değişerek vücudun diğer dokularını oluşturma yeteneğine sahip bir grup hücredir. Kemiklerimizin içindeki süngerimsi bir doku olan kemik iliği, kök hücre yönünden zengin olması nedeniyle önemli bir kaynaktır.

Peki Kök Hücre

Kemik iliği kanserleri, Kalıtsal Metabolik hastalıklar, Lenfomalar, çeşitli organ kanserler, kemik iliğinin çalışmadığı veya yetersiz çalıştığı durumlarda … gibi bir çok hastalığın tedavisi için kullanılır.

ASLINDA OLAY ÇOK BASİT

18 – 50 Yaş Aralığında kronik rahatsızlığı bulunmayan sağlıklı her birey Kızılay gönüllü verici merkezlerine giderek kayıt formu doldurup, 3 tüp kan örneği vererek kök hücre bağışçısı olabilirler.

Bir hasta için, en iyi eşleşme olan bağışçı adayı olduğunuzun TÜRKÖK taramalarında tespit edilmesinden sonra, Türk Kızılayı yetkilisi sizinle bir görüşme gerçekleştirilir. Görüşme sonrası doku uyumunuzun yeniden değerlendirilmesi için sizden yeni kan örnekleri alınır ve TÜRKÖK Doku Tiplendirme Laboratuvarı’na gönderilir.

Doku uyumunuzun yeniden doğrulanması testi için, sizden alınan yeni kan örnekleri ve hastadan alınan yeni kan örnekleri TÜRKÖK Doku Tipleme Laboratuvarı tarafından çalışılır. Doğrulama testleri sonrası tekrar Türk Kızılay yetkilisi sizinle temasa geçer; nakil gününü ve bağış için hastanın doktorunun kemik iliği mi yoksa periferik kök hücre mi tercih ettiği bilgisini verir. Doktor hasta için gerekli olan en iyi yöntemi istemektedir. Ama sizin son kararınız önemlidir ve bu karar doktora iletilir. Eğer hala bağışta bulunmayı kabul ediyorsanız, işlemler başlar. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kişiler eşliğinde sağlık muayenesi ve tetkik işlemleriniz başlatılır.

Muayene, tıbbi işlemler ya da diğer bağış ile ilgili harcamalar konusunda bağışçıdan hiç bir ücret talep edilmez ve Bağışçının sosyal güvenliği kesinlikle kullanılmaz.
Herhangi bir zaman diliminde bağış kararından vazgeçme hakkına sahipsiniz. Ancak kök hücre bağışçısı olarak uygun bulunduktan sonra, özellikle hasta nakil için tedaviye başladıktan sonra kararınızdan vazgeçerseniz, hastada hayati tehlike oluşabilir.
1. Periferik Kök Hücre Toplama Yöntemi
Bağışçının periferik kanından toplanan kök hücrenin hastaya nakledilmesini içeren bir tedavi yöntemidir. En sık tercih edilen yöntem olup, bağış için damar yapınızın uygunluğunun değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bunun için bağışçıya 4-5 gün boyunca günde iki kez aşı yapılır. Aşı sonrası kanda kök hücreler artmaya başlar. Bu bağış yöntemi esnasında kolunuzdan steril bir iğne yardımı ile alınan kan, aferez cihazında ilerler ve bu cihazda 4-5 saatlik bir aferez prosedürü sonunda kök hücrelerin diğer kan bileşenlerinden ayrılması sağlanır. Bu kök hücresi ayrılmış kan, diğer kolunuzdan tekrar vücudunuza verilir.
Eğer damar yapınız uygun değil ise, alternatif olarak santral yoldan (boyun damarınız) lokal anestezi altında bir kateter takılarak kök hücreler toplanır. Kateter sıklıkla 4 saat süreyle takılı kalır, bazı durumlarda ikinci gün tekrar kök hücre toplanması gerekmesi halinde 24 saat süre ile takılı kalabilir. Ancak bu yönteme nadiren gereksinim duyulur ve sizin vereceğiniz karar önemlidir.
İşlem sırasında önemli bir rahatsızlığın olması beklenmez. Nadiren geçici olarak dudaklarda ve parmaklarda uyuşma hissi olabilir. Bağış sonrası, eve gitmek için kendinizi iyi hissedene kadar gözlem altında tutulursunuz.

2. Kemik İliği Toplanması
Bu işlemi tercih eden bağışçıdan; işlemden yaklaşık 1 hafta önce 1 ünite kan alınarak, tekrar kendine verilmek üzere saklanır. Gerekli sağlık kontrolleri ve genel anestezi alıp alamayacağına ilişkin tetkikler yapılıp, hastaneye yatışı gerçekleştirilir. Bu işlemde 1 veya 2 saat kadar genel anestezi alınır. Anestezi verildikten sonra doktor, cilt üzerinden küçük bir kesi (dikiş atılmasına gerek olmayan) açarak özel bir iğne yardımı ile kalça kemiğinizin arkasına (pelvis kemiği) ilerler.
Bağışçı aynı günün akşamında veya ertesi gün taburcu edilir. Bağış sonrası ilk 2 ya da 3 hafta biraz ağrı, yara yerinde sızı ve tutukluk hissedilebilir. Bağıştan sonraki ilk 2 hafta ağır kaldırılmamalı, ağır sporlar yapılmamalıdır.

Bağışçı ve hastanın kişisel bilgilerinin saklanması yasalar gereğidir. Gizlilik için verilmiş olan bu söz, hem bağışçıyı hem de hastayı istenmeyen tanıtım, temaslar, bağışa zorlama ya da para teklif edilmesi gibi durumlardan korumak içindir. Bağışçıya hastayla ilgili sadece, hastanın yaşı, cinsiyeti ve hastalığı hakkında bilgi verilirken, hastaya ise sadece bağışçının yaşı ve cinsiyeti söylenir.

Bağış Sonrasında Hasta ile İletişim:

Bağıştan sonraki ilk 1 yıl boyunca, hastaya, içerisinde özel bilgilerinizi içermeyen mektup yazmanıza izin verilebilir. Bu iletişim kesinlikle isim, adres, telefon numarası, şehir, ülke gibi iletişim bilgilerini içermemelidir ve bu mektup TÜRKÖK aracılığı ile hastaya ulaştırılır. Bağıştan 2 yıl sonra hasta ile direk iletişime geçmenize izin verilebilir. Ancak bu görüşme hasta ve bağışçının aynı anda rıza göstermesi sonucu gerçekleşebilir.

Bizler Bir hayat kurtarmak bu kadar kolay iken insanlar boşuna ölsün İSTEMİYORUZ. Bunun için Sağlıklı çocuklar, mutlu yarınlar için Kızılay’a gidip 3 tüp kan ver ve kök hücre donörü ol! Diyoruz.

Bu konuyu araştırmak isteyenler detayları www.kanver.org, http://turkok.saglik.gov.tr ve www.belkidesensin.org sayfasında bulabilirler.

Kök hücre bağışı süreci “canını acıtmaz”. Seni bekleyen canlara can olursun.

Sevgili Okurlarımız
Kök hücre bağışında bulunarak bir insana yeni bir hayat için umut ışığı olmak eşsiz bir şey.
Bu nedenle potansiyel kök hücre vericisi olarak kaydını yaptıran ve böylelikle genel anlamda şahsi menfaat gözetmeyen bu yardımseverlik örneğini sergileyen herkese büyük bir saygı ve minnettarlık duyuyoruz.

“Gelecekte bir gün hiç kimsenin bu tür hastalıklara yenik düşmemesi en büyük amacımız.
Bu yolda verdiğimiz mücadelede bizi desteklediğiniz için size çok teşekkür ederiz.”

Share
865 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?