Bugun...


Erol SANCAK

facebook-paylas
MARKET ÇALIŞANLARI
Tarih: 08-03-2019 13:07:00 Güncelleme: 08-03-2019 13:07:00


MARKET ÇALIŞANLARI

Konuya giriş yapmadan önce Meslek hastalığı nedir ona bir bakalım.

Meslek hastalığı, sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal engellilik halleridir.

Ne zaman BİM ve A101 e gitsem kasiyer dahil tüm çalışanlar sürekli ayakta hizmet vermektedir. Oturabilecekleri bir sandalye veya tabure bulunmamaktadır. Sorduğumuzda da oturmalarının yasak olduğunu öğreniyoruz.

Diğer büyük mağazalara bakıyoruz tüm kasiyerlerin oturabilecekleri bir tabure bulunmaktadır.

Peki neden BİM ve A101 de çalışanların oturması yasak? Burada çalışanlar farklı bir anatomik yapıya mı sahipler?

Düşünün ki bir çalışan günde 8 saat haftada 6 gün sürekli ayakta çalışmaktadır. Çalıştığı mağaza da oturmaları yasaklanmış. Hangi akıl ürünüdür anlamak mümkün değil. Az tehlikeli sınıfta yer aldıklarından dolayı iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu da yok yani denetlemeden de muaf durumdalar.

Ne güzel değil mi?

Lakin unuttukları bir şey var 6331 Sayılı iş sağlığı ve güvenliği yasasının getirdiği yükümlülük ve sorumluluklar ileride mutlaka karşılarına çıkacaktır.

Bu mağazalarda çalışanlar 5 – 6 yıl çalıştıktan sonra bel ve eklem rahatsızlıklarına yakalanmamaları mümkün değil. İşte o zaman bu çalışanlar Meslek hastalığına yakalandıklarından dolayı işverene yüklü miktarda tazminat davaları açabilirler. Açmalıdırlar da. Yazımın girişinde de bahsettiğim gibi çalışma esnasında ve çalışmadan kaynaklı rahatsızlıklardan işveren sorumludur.

Bu işin peşini de bırakacak değilim. Gerekirse Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına kadar durumu takip edeceğimden kimsenin şüphesi olmasın. Bu mağazaların yöneticilerini de sabahtan akşama kadar ayakta tutacaksın ki çalışanların ne şartlarda çalıştıklarını anlasın.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı müfettişlerine bir şey demiyorum onlar zaten kış uykusundalar.

Bu sözüm bu tür personel çalıştıran tüm mağaza ve işverenleredir. İleride yüklü tazminatlarla karşılaşmak istemiyorsanız çalışanlarınızın sağlığına özen gösterin. 6331 Sayılı yasa firmalar tarafından uygulanmıyor olsa da  mahkemelerde harfiyen uygulanıyor.

Bilginize.

Birlikte Daima.

Erol SANCAK

A Sınıfı İş Güvenliği UzmanıBu yazı 625 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
YUKARI