Bugun...


Erol SANCAK

facebook-paylas
ALİ KIRAN BAŞKESEN
Tarih: 07-03-2019 17:43:00 Güncelleme: 07-03-2019 17:43:00


ALİ KIRAN BAŞKESEN

Bundan 10-15 yıl öncesinden hatırlıyorum da yollarda bir bakım onarım çalışması yapılmadan önce uyarı levhaları konulur,  o uyarı levhasında da yapım işini üstlenen firmanın veya belediyenin adı yazılır, çalışmanın ne amaçla yapıldığı o levhada yazar hatta çalışmanın kaç gün süreceği dahi yazılırdı. Hatta ve hatta  ve vatandaşa verilen rahatsızlıktan dolayı özür yazısı bile konurdu.

Peki ne oldu da biz bu yazıları, uyarı levhalarını göremez olduk. Yasaysa yasa kanunsa kanun. Baksan çok daha iyileri ve halka hizmet eden yönetmeliklerimiz çıkarıldı, koca bir 6331 Sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ve bu kanuna bağlı birçok yönetmelik çıkarıldı.

Son yıllarda bu tür uyarı levhaları veya yazıları ile neredeyse hiç karşılaşmadım. Bir sabah evinizden işe giderken bir de bakmışsınız  yola iki duba, dubaları arası bir şerit çekilmiş başında da bekleyen turuncu yelekli bir çalışan sonuç yol kapalı.

Peki yolu kapatan kim?

Belediyemi? Karayollarımı? İnşaat çalışması yapan özel bir firma mı yoksa Canı sıkılan vatandaş mı? Bu saydıklarımın hepsi olabilir. Ama bilen yok. Dubaların başında bekleyen kişiye sorduğunda yolu kapatandan da haberi yok. Burada dur demişler duruyor. Bu kadar mı hukuksuz bir toplum olduk.

Bir sabah kalkıp evinizin önündeki caddeyi araç trafiğine kapatmak isteseniz iki duba ve 3 metre uyarı şeridi yeterli. Kimse neden bu yol kapalı, kim kapatmış, hangi yetki ile kapatmış sorgulayan yok. Asıl sorgulaması gerekenlerin de başka işleri olduğu için hiç de oralı değiller. Herkes Alikıran baş kesen olmuş. Ben yaptım oldu mantığı ile olmaz bu işler. Ama birilerinin bu düzensizliğe bu kanunsuzluğa dur demesi gerekiyor.

Ben bu manzaralar ile Atakum da oturmam dolayısıyla  sık sık karşılaşıyorum. Atakum belediyesine söylenecek çok şeyim var da zamanı değil susuyorum. Umarım Zihni ŞAHİN dönemi biraz daha farklı olur.

BİRLİKTE DAİMA

Erol SANCAK

A Sınıfı İş Güvenliği UzmanıBu yazı 656 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
YUKARI