Bugun...


Erol SANCAK

facebook-paylas
KARAYOLLARI UYUMA
Tarih: 04-03-2019 11:23:00 Güncelleme: 04-03-2019 11:50:00


KARAYOLLARI UYUMA

Avrupa da şöyle uygulama var Avrupa da böyle uygulama var diyen Avrupa görmüş eş dost akrabası olmayan kaç kişi vardır ki.

Artık Avrupa da olan birçok uygulama ülkemizde de uygulanmaya başlanmıştır. Düşünün bundan 20 yıl önce şehirlerarası otobüslerde sigara içmek serbestti. Tüttüre tüttüre yolculuk yapardık. Ön koltukta çocuk varmış arkada nefes darlığı çeken teyzem varmış kimsenin umurunda olmazdı.

Ben bu günkü yazımda güncel ve uygulanmasında çok geç kaldığımız “Önce Yayalar” uygulamasından bahsetmek istiyorum. Uygulamadan şikâyet edene hiç rastladım ki buradan da herkesin bu konuda hemfikir olduğu kanaatindeyim.

Lakin yolunda gitmeyen bir şeyler var.    Birileri hep geç kalıyor.

İç İşleri bakanımız Süleyman SOYLU bu konuda ki hassasiyetini her platformda söylemesine rağmen birileri hala kış uykusunda.

Karayollarını birileri hafifçe dürtmeli.

Gerek şehir içi gerek se şehirlerarası yollarda bir sürü yaya geçitleri bulunmaktadır. Son zamanlarda da televizyonlarda bir sürü yaya yolundan geçen insanlara çarpan araçların görüntülerini izler olduk.

Neden sürücülerimiz yaya geçitlerinde yavaşlamaz ki? Diye düşünür oldum. Özellikle yaya geçitlerinde yayalara yol vererek insanlarda “önce yayalar” algısı oluşturma çabası içerisine girdim.

Sonra fark ettim ki her yaya geçidinde yavaşlamıyorum. Daha doğrusu yavaşlayamıyorum. Samsundan Kavak ilçemize giderken veya merkezden Atakuma giderken birçok yaya geçidi var ve burada hız sınırı 70 km. Bu hızla giderken karşına birden yaya geçidi uyarı levhası çıkıyor. Ama o da ne yaya geçidi de tam levhanın dibinde. Nasıl duracaksın? Nasıl yavaşlayacaksın? Hadi durdun arkadan gelen araç seni biçme mi? O nereden bilecek senin yaya geçidinde yavaşladığını? Işık yok polis yok dümdüz yol neden durursun ki?

Karayolları şimdi trafik işaretlerini ben mi koyuyorum ki. Belediyelerin görevi der dediğini duyar gibiyim. Hele durun çekmecede unuttuğunuz yönetmelik kitabını açıp bir bakın TRAFİK İŞARETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK Madde 3 ne diyor. “Madde 3 - Trafik işaretlerinin standartları, anlam, nicelik ve nitelikleri ile karayoluna uygulama tekniğinin esasları Karayolları Genel Müdürlüğünce tespit edilerek  Trafik İşaretleri Elkitabı haline getirilir. Bu kitap ilgili Kurum ve Kuruluşlara gönderilir.” 

Ya biz söyledik ama yapmadılar. Dur dur madde 6 ya bakalım çok uzak değil. 3 madde sonrası Madde 6: Uygulamanın, standart ve tekniğine uygun olarak yapılıp - yapılmadığı Karayolları Genel Müdürlüğünce kontrol edilir. Tespit edilen aykırılıklar, ilgilisince uygun hale getirilmediği takdirde Karayolları Genel Müdürlüğünce ve gerektiğinde zabıta ile işbirliği yapılarak ortadan kaldırılır.

Biz burada demiyoruz ki yaya geçidinin tam dibine uyarı levhası konulmaz. Konulur tabiki lakin yaya geçidine gelmeden önce 20-30 metre öncesine de yaya geçidi, okul, öğrenci gibi uyarı levhaları koysanız da sürücülerde bu noktaya gelmeden önce yavaşlasalar, yaya geçitlerinden geçen insanlara ve o yayalara yol veren araçlara çarpmasalar olmaz mı? Hiç mi televizyon izlemezsiniz. Her gün Atakuma gidiş gelişde görüyorum. Koca bir alana kurulmuş karayolları bölge müdürlüğü var. Renkli renkli iş makinaları sıra sıra dizilmiş. Her gün sulanıyor mu bu araçlar merak ettim.

Samsun Çağdaş haber Sitesinde ilk yazımın daha sakin bir yazı olmasını bende isterdim ama konu çok önemli ve bir an önce önlem alınmalıdır.

Not: Koymuş olduğunuz birçok levha ağaç yaprakları ve dalları arasında görünmez durumda. Biz levhayı daha önce diktik ağacı kaldırsınlar tartışmasına hiç girmeyelim bir el atın şu duruma da örnek şehir olsun Samsunumuz.

Birlikte daima.

 

Erol SANCAK

A Sınıfı İş Güvenliği UzmanıBu yazı 529 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
YUKARI