logo

‘UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEDE ASLOLAN EĞİTİMDİR’

‘UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEDE ASLOLAN EĞİTİMDİR’

Valimiz Sayın Osman Kaymak, 10.01.2019 Perşembe günü saat 13.30’da Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen ‘Uyuşturucuyla Mücadele’ konulu toplantıda ilimiz genelindeki mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından toplantıda bir konuşma yapan Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Yıllardır muhtarlarımızla mülki idari ilişkilerimiz hep iyi olmuştur. Zaman zamanda İçişleri Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda muhtarlarımızla bir araya gelerek vatandaşlarımızın sorunlarıyla ilgili toplantılar yaparız. Bu gün de İçişleri Bakanlığımızın talimatı doğrultusunda uyuşturucuyla mücadele konusunda toplantı yapacağız ve bu konuyla ilgili olarak ilgili arkadaşlar sunumlarını yapacaklar. Sayın Cumhurbaşkanımızın son yıllarda Külliyede muhtarlarla yaptığı toplantılar vesilesiyle muhtarlık kurumu gerçekten toplumda büyük bir anlam ve önem kazanmaya başladı. Muhtarlık daha çok saygı duyulan bir meslek ve görev haline geldi. O yönüyle biz bunu çok önemsiyoruz. Valiler ve Kaymakamlar olarak muhtarlarımızı bizler de çok önemsiyoruz. Sizler bizim mahallelerdeki gözümüz, kulağımız, elimiz, kolumuzsunuz. Sizler devamlı halkın içindesiniz. Halkın sorununu birebir yaşıyorsunuz. O yönüyle bu sorunların tespiti ve kurumlara iletilmesiyle ilgili olarak çok önemli bir görevi üstleniyorsunuz. Bütün bu görevler bizlere emanettir. Bu görevleri yaparken güzel işler yaparak bu işlerden ayrılmak önemlidir. Görevinizi itibarlı ve onurlu bir şeklide yapmak ve zamanı geldiğinde de teslim etmek önemlidir.” diye konuştu.

Samsun’un seçim kültürü acısından gerçekten örnek bir şehir olduğunu ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “İl Emniyet ve İl Jandarma Komutanımız da buradalar. İlimizde önceki seçimlerde bizleri rahatsız edecek hiçbir olumsuzluk yaşamadık. İnşallah bu seçimi de ilimizde huzur ve güven içerisinde yapacağımızı düşünüyorum. Arkadaşlar, çağımız medya ve internet çağı olduğu için sosyal sorunlar toplumda daha çok yer almaya başladı. Sosyal sorunlar toplumun her tarafını rahatsız etmeye başladı. Artık sosyal sorunlar, Valiler, Belediyeler, Kaymakamlar ve Muhtarlar için yol yapmak, parke yapmak ve okul yapmak kadar kıymetli ve önemlidir. Sosyal sorunlar acil çözüm gerektiren sorunlardır. Bunlar uyuşturucu kullanılması, intiharlar, tecavüzler, kadına yönelik şiddet, aile içi şiddet ve boşanmalardır. Biz her pazartesi günü kolluk kuvvetlerimizle toplantılar yapıyoruz. Bizi en çok rahatsız eden konuların başında bunlar geliyor. İnsanın olduğu yerde suç işlenmemes mümkün değil. Suç olacaktır, ama biz bölgemizi, ilimizi olabildiği kadar bunlardan uzak tutmamız lazım. O anlamda sosyal sorunlara herkesin ilgi duyması gerekir.” şeklinde konuştu.

Bu konuda devletimizin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kurduğunu söyleyen Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Buralarda uzmanlar çalıştırıyoruz. Huzurevlerimiz var. Çocuk yuvalarımız var. Kadın sığınma evlerimiz var ama maalesef toplumda hala uyuşturucu kullanımlar, intiharlar ve boşanmalar artıyor. Bunlara daha çok mesai harcayıp yoğunlaşmamız lazım. Bu sorunlar artık polisiye tedbirlerle çözülecek sorunlar değildir. İlimizde bazı olaylar haddinde fazla gösterilerek, Samsun daha farklı konumlara çekilerek gösteriliyor. Şu an Samsun İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığımızla birlikte Narkotik Suçlarla Mücadele konusunda Türkiye’de en iyi mücadele yapan ilk üç il arasındayız. İlimizde Emniyetimiz ve Jandarmamız görevini tam anlamıyla yapıyor. Arkadaşlar bir ürünün alıcısı varsa satıcısı mutlaka bulunuyor.” dedi.

Uyuşturucuyla mücadelede aslolan eğitimdir diyen Sayın Valimiz konuşmasının sonunda, “Bu konuda muhtarlarımıza, okullarımıza, sivil toplum kuruluşlarına, medyaya ve belediyelerimize büyük görev düşüyor. Üzerinize vazife olmayan işleri vazife edinin. Mutlaka herkesin bu konuda üzerine bir vazife edinmesi lazım. Nerelerde hata yapıyoruz? Bütün kaynaklar harcanıyor. Kurumlar kuruluyor, Harcamalar yapılıyor. Bir dizi önlemler ve emniyet tedbirleri alınmasına rağmen uyuşturucu kullanımı artıyor. İlkadım, Canik, Atakum, Bafra ve Çarşamba ilçeleri maalesef bu suçların daha çok işlendiği ilçelerimiz. Bu ilçelerin kaymakamlarına ve muhtarlarına buradan söylüyorum. Bu işlere daha çok mesai harcayın. Yol yapmak, parke yapmak, kanalizasyon yapmak artık bunlar arkada kaldı, bunlar konuşulmuyor. Siz sosyal alanda ne yapıyorsunuz. Hangi insanın derdine derman oluyorsunuz bunlar konuşuluyor. Devletimiz, sosyal yardımlaşma alanında Avrupa ülkeleriyle yarışacak şekilde sosyal güvenlik hizmetleri veriyor ama sosyal sorunları maalesef yeterince çözemiyoruz. İnsanlar mutlu olmuyor. Onun için müftülüğümüzün ve diğer kurumlarımızın da yapacak çalışmaları var. Bütün bunları el birliği ile çözeceğimize inanıyorum. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın konuşmasının ardından Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdür Vekili Ali Kovancı, Samsun il Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Hatice Öz ‘Uyuşturucuyla Mücadele’ konulu ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Samsun Şube Başkanı Süleyman Teke ise ‘Yeşilay’ konulu bir sunum yaptı.

‘Uyuşturucuyla Mücadele’ konulu muhtarlar toplantısına ayrıca, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ünsal Ağaoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve Samsun il ve ilçe mahalle muhtarları katıldı.

‘GELECEKTE EN ETKİLİ ALAN TARIM OLACAK’

Valimiz Sayın Osman Kaymak, 10.01.2019 Perşembe günü saat 1030’da Ondukuz Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Türkiye’de Tarım Öğretiminin 173. yıl dönümü için düzenlenen ‘Tarım Bayramı’ törenine katıldı.

Valimiz Sayın Osman Kaymak, Rektör Vekili Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy eşliğinde Ziraat Fakültesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu stantları gezdi.

Daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından öğrenciler adına 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde Ziraat Fakültesine birincilikle yerleşen Bahçe Bitkileri Bölümü 1. sınıf öğrencisi Büşra Pazarlı ve ardından Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. Hasan Önder törenin açılış konuşmasını yaptılar. Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Doç. Dr. Tekin Kara ise konuşmasında ziraat fakültelerinden mezun olan öğrencilerin istihdam sorunlarına çözüm olarak fakülte ve sektör arasında dayanışma ve iş birliğine gidilmesi hususunu dile getirdi.

Tarımın, tarımsal üretimin ve dolayısıyla ziraat mühendislerinin hayatın olmazsa olmazı olduğunu belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy yaptığı konuşmasında, “Hollanda’nın yıllık tarım ürünleri ihracatının 100 milyar avro olduğunu biliyoruz ve bunun 9 milyar avrosu tarım teknolojisinden. Bir tarım ülkesi olarak düşündüğümüz Türkiye’nin ihracatı ise 10-15 milyar avro civarında. Değişik iklim ve toprak şartlarıyla -Çarşamba ve Bafra Ovaları bizim avantajımız, büyük ovalarıyla ve kültürüyle Türkiye büyük bir tarım potansiyeline sahip. Mevcut potansiyelimizle ülke olarak kısa zamanda uzay, makine, otomotiv, bilişim teknolojilerinde dünyada lider olmamız kolay gözükmüyor ama unutmayalım ki sahip olduğumuz potansiyelle dünyanın lider tarım ülkelerinden biriyiz. Hâlâ nüfusumuzun yaklaşık dörtte birinin tarım sektöründe olması yine önemli bir avantajımız ve önemli bir ihracat potansiyeline sahibiz.” dedi.

Türkiye tarımda lider ülkelerden biri olarak en iyi ziraatçileri yetiştirmekle yükümlü. Dünyayla ancak bu anlayış ve yaklaşımla rekabet edebiliriz. Eğer elma yetiştirilecekse bu işi Amerika, Almanya yahut İtalya değil, Türkiye yapmalı yani bu üretime dair projelerimiz dikkate alınıp değerlendirilmeli. İyi öğrenci bulmamızın yolu biraz da sivil toplum örgütlerinin, devletin kaynak ve burslarından geçiyor. İyi araştırıcıları ve elemanları ziraat fakültelerine yönlendirmemiz gerekiyor. Yükseköğretim Kurulunun da son dönemlerde hakikaten çok önemli girişimleri var ki ziraat fakültelerine dereceyle giren ilk 3 öğrenciye tüm bölümlerde bin liraya yakın burs veriyor.” dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversietsi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan yaptığı konuşmasında, “Tarım tarihi insanlık tarihiyle eşdeğerdir” diye yazar bütün kaynakları. Yani tarım insanlığın var olduğu günden bugüne kadar etkili olmuştur. İktisat tarihi ve ekonomi tarihine baktığımızda, tarımın temel meslekler olduğunu diğer mesleklerinde olacağını ama zaman içerisinde değişeceğini fakat tarımın asla değişmeyen tek meslek olacağı vurgusu yapılmıştır. Türkiye’de tarım eğitiminin başladığı yıl olarak 1891 olarak belirtirler. Ben buna katılmıyorum. Bana göre eğitim, tarımın başladığı günden bu yana var.

Günümüze kadar sadece ziraatçılar değil büyük bir iş birliğiyle çok önemli işler yapıldı. Dünyada hemen hemen her üründe ilk sıralardayız. Kaliteyle ilgili, standart ürün üretilmesi, piyasayı izleyememe gibi sorunlarımız da var. Sadece eğitimi ziraat mühendisinin, teknikerinin eğitimi olarak görmemeliyiz. Eğitim esasında tarım sektörü içerisinde olan bütün paydaşları içine alan bir sorumluluktur. Sadece eğitimcilerin değil eğitimi alan kişilere de görev düşmektedir. Dünya değişiyor bizlerin de eğitim öğretim yöntemlerimiz, materyallerimiz, eğitim teknolojilerimiz de bu çerçevede gelişmeli ve değişmelidir. Çok şeyi başardığımızı, çok şeyi başaracağımızı da düşünüyorum. Bu güzel günde sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum.” diye konuştu.

Valimiz Sayın Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Ülkemizde tarımsal eğitim-öğretim faaliyetleri, 10 Ocak 1846 tarihinde İstanbul Yeşilköy’de ayamama çiftliğinde kurulan “mekteb-i zirai şahane” ile başlamıştır. Bu tarihten itibaren 10 Ocak gününü kapsayan hafta, “tarım haftası” olarak kutlanmaktadır. Samsun’da şu an halkımızın %50’ye yakını tarımdan geçimini sağlıyor. Samsun halkının %30’u tarımda bizzat çalışıyor. O anlamda Samsun’un bir tarım kenti olduğunu kabul etmek durumundayız. O yönüyle de devletimiz Ziraat Fakültesini buraya kurarak, tarımsal araştırma merkezleri, laboratuvarlar, Tarım İl Müdürlüğü ve ilçe müdürlüklerimizin olması anlamında devletimiz her zaman Samsun’un tarımda öncü il, araştırılacak ve desteklenecek iller arasına alarak güçlendirmiştir. İlimizde çok ciddi çalışmalar yapılmış. Bununla birlikte tarımda neredeyiz? Durumumuz nedir? Daha nasıl iyi olabiliriz? konularında tarım müdürlerimizle, veterinerler ve diğer ilgili müdürlerle birlikte sahada olacağız.” dedi.

İnsanların her zaman üretmesi gerektiğini söyleyen Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Ülkemizde ve dünyada gıdaya olan ihtiyaç belli. Dünyanın geldiği durum belli. O yönüyle şüphesiz eğitimin önemi ortada. O yüzden biz bu işleri eğitimle çözmek durumundayız. Yetiştirdiğimiz ziraat mühendisleri KPSS’ye girerek devlet bana iş verecek diye beklerse arkadaşlar demek ki, bir yerlerde eksik yapıyoruz. Öğrencilerimiz mezun olduklarında kendi işini kendileri kuracak şekilde eğitimlerini almaları gerekiyor. Bu kapsamda büyük görev düşen ziraat mühendislerimize müteşebbis ruhunu aşılamalıyız. Ülkemizdeki tarımsal potansiyelinin etkili ve verimli kullanılabilmesi için ziraat fakültelerinden mezun olan mühendislerin teorik ve pratik bilgiler bakımından yeterli donanıma sahip olmaları hayati önem taşımaktadır. Dünyamızı tehdit eden başta açlık sorunu olmak üzere doğal kaynakların verimli kullanılması, kaliteli gıda üretilmesi, erozyon ve çevre sorunları gibi birçok sorun ziraat mühendislerinin çözüm bulmaları gereken konular arasında yer almaktadır.” şeklinde konuştu.

Tarımın stratejik bir alan olduğunu, ürünlerin çok kıymetli olduğunu, bizlerin de bu kıymetli olan ürünün sahasına sahip olduğumuzu belirten Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Bafra ve Çarşamba gibi çok kıymetli ve verimli ovalarımız var. Bu ovalarda daha iyi daha kaliteli en üst düzeyde katma değerini artırarak üretim yapmak durumundayız. Buna Samsun’un ve ayrıca Türkiye’nin ihtiyacı var. Dolayısıyla ziraat mühendisliği mesleğinin gelecekte de geçerli bir meslek olacağını söylemek yanlış olmaz. Mezun ettiğiniz ziraat mühendislerinin ülke ve bölge tarımına hizmet yolunda yeterli formasyona sahip olmaları konusunda, kendilerinden beklenen performansı gösterebilecekleri konusundaki inancımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bizler de Orta Karadeniz Ajansıyla birlikte Bafra ve Çarşamba ovasında verimliliğin artırılması, katma değerin artırılması konusunda AR-GE çalışmaları yapıyoruz. Bu alandaki çalışmaları destekliyoruz. Biz Ziraat ve Veteriner Fakültesini gerçek manada paydaşımız olarak görüyoruz. Türkiye tarımına Samsun OMÜ Ziraat Fakültesi büyük katkı yapmış. Gelecekte en etkili alan tarım olacak.

Sözlerimi bitirirken tarımsal eğitim-öğretime emeği geçmiş herkese şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca, tarımsal üretimin artırılmasında, tarımın geliştirilmesinde en büyük emeği olan üreticilerimize, tarım sektörünün tüm paydaşlarına, diğer ilgili ve yetkililere de hayırlara vesile olması temennisiyle saygılarımı sunuyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından ödül töreniyle devam eden etkinlikte; aldığı atıflarla en yüksek H indeksine sahip olan öğretim üyesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Deniz Ekinci’ye Valimiz Sayın Osman Kaymak tarafından başarı belgesi verildi. Törende bu eğitim-öğretim döneminde emekliliğe ayrılmış olan öğretim üyesi Tarla Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kudret Kevseroğlu’na Rektör Vekili Prof. Dr. Vedat Ceyhan tarafından teşekkür belgesi ve fidan sertfikası verildi.

Ziraat Fakültesinde son bir yıl içinde sundukları projeler ile TÜBİTAK’tan proje desteği almış olan; Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy, Prof. Dr. Ahmet Balkaya, Prof. Dr. İbrahim Aydın, Prof. Dr. Zeki Acar, Doç. Dr. Mustafa Sağlam, Doç. Dr. Eyüp Selim Köksal, Doç Dr. Aslıhan Kurt Kızıldoğan, Dr. Öğr. Üyesi Aydın Altop, Arş. Gör. Mehmet Tütüncü’ye ise Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran tarafından başarı belgeleri verildi.

Meslekte 25. hizmet yılını tamamlayan Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Rıdvan Kızılkaya’ya ise teşekkür belgesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy tarafından verildi. Tören Ziraat Fakültesi’nin Başak Korosu tarafından müzik dinletisi ile sona erdi. Son olarak koro üyelerine UZEM Müdürü Prof. Dr. İzzet Akça tarafından teşekkür belgesi verildi.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Tarım Bayramı’ kutlama törenine ayrıca, MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan, diğer fakülte dekanları, meslek yüksekokulu müdürleri, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri, sivil toplum temsilcileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Share
63 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?