logo

Partilerin cazibe merkezi İLKADIM


Tolga ARDIÇ
tolga.ardic55@hotmail.com

Herkese merhabalar..
Geçtiğimiz hafta ki yazımda; Atakum için adı geçen Belediye Başkan aday adayları için görüşlerimi dile getirmiştim.
Bu hafta da, nüfus yoğunluğu bakımından birçok ilden daha büyük olan, İlkadım ilçemiz hakkında bazı değerlendirmelerde bulunmak istiyorum.

Evet, demiş olduğum gibi, İlkadım ilçemiz (nüfus açısından bakıldığı zaman), Türkiye genelindeki birçok ilden daha büyük bir ilçe konumundadır. Durum böyle olunca da, tüm partiler tarafından oldukça cazibeli bir hal almaktadır.

Daha önce üç ayrı belde halinde ( Gazi Beldesi, İlkadım Beldesi ve Yeşilkent Beldesi) bulunan İlkadım ilçesi,2009 yılında İlkadım adı altında birleşmişti.

Bu birleşmenin ardından, Ak Parti ve MHP bu ilçeyi yönetme fırsatı bulmuştu.
Son yapılan yerel seçimlerde ise, Erdoğan Tok öncülüğündeki, Ak Parti seçimin kazananı olmuştu.
Bu seçimde de, Ak Parti güçlü bir şekilde, sahaya inecektir. Lakin, henüz adaylarının kesinleşmemiş olmasından ötürü, net bir görüş açıklamak için henüz erken.
Çünkü, mevcut Belediye Başkanı Erdoğan Tok’un, Büyükşehir Belediyesi için nabız yokladığını ve çalıştığını biliyorum. Ayrıca, parti içerisinden aldığım önemli bir duyumda ise, Ak Parti’nin Samsun’da sadece birkaç Belediye haricinde, mevcut Belediye Başkanları ile yola devam etmeyeceğini ve yeni isimleri aday olarak çıkaracağını öğrendim. Bu duyumlarımın doğruluğunu öğrenmek için, sanıyorum fazla bir süre beklememize gerek kalmayacak..

Ayrıca, Ak Parti’de dışarıdan aday adaylığını açıklayan, Musa Arslan ismini biliyorum. Musa bey oldukça yoğun şekilde, çalışmalarına devam ediyor. Fakat, yaptığı bu çalışmalar, hem İl teşkilatı bazında, hem de Genel Merkez tarafında ne kadar etkili olacaktır, bilemiyorum. Çünkü, Ak Parti içerisinde, öyle güçlü isimler bu belediyeyi alabilmek için, sırada bekliyor ki, dışarıdan birini kolay kolay kabul edeceklerine fazla bir ihtimal vermiyorum.

Geçtiğimiz dönemde CHP’den Meclis Üyesi seçilen Erkan Akyüz’ün de Ak Parti’den aday olmak için, nabız yokladığını öğrendim. Erkan Bey, CHP’den belli bir süre önce istifa etmiş, bağımsız olarak görevine devam ediyordu.
Erkan Bey hem gençliğin verdiği avantaj, hem de sol kesimden de oy alma potansiyeli açısından bakıldığı zaman, Ak Parti’nin için değerlendirmeye alınabileceğini düşünüyorum. Yerel medya şirketlerinden birinin sahibinin olması da, bu ihtimali arttırabilir kanaatindeyim.

Ak Parti’nin haricinde, MHP’de de ortalık iyice hareketlenmeye başladı.
Kamuoyunun bildiği üzere, Belediye eski Başkanlarından Necattin Demirtaş ve geçtiğimiz dönem Canik’den Belediye Başkan adayı olan Atıf Yiğit isimleri, (İlkadım Belediye Başkanlığı için) resmi başvurularını yaptılar.

Ayrıca, her iki ismin de yakın çevrelerine,” adayın kendilerinin olacağının kesinleştiğini” bildirmesi, MHP’de yaşanacak olan hareketliliğin en büyük göstergesi olarak görülüyor.

Son bir haftaya kadar ağır basan tarafın Necattin Demirtaş olduğunu biliyorduk. Fakat, son bir haftada yaşanan bazı gelişmelerin ardından ibrenin Atıf Yiğit’e doğru yöneldiğini öğrendim.

Özellikle Meclis Üyeleri adaylarının da bu tercihte, etkili olacağını söylemek gerekir.

Bu arada size önemli bir tüyo vermek istiyorum. Eğer, Necattin Demirtaş, Meclis Üyesi adaylarının listesi nedeni ile aday gösterilmeme durumu ile karşı karşıya kalırsa, İyi Parti seçeneğini de masaya yatırabilir. Böyle bir durum kimse için sürpriz olmasın!

Evet gelelim, İYİ Parti’ye;
İyi Parti’nin İlkadım’daki şansının (Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri adaylarına göre) yüksek olabileceğine inanıyorum. Çünkü, özellikle “Hayır Bloku” olarak tabir ettiğimiz bir kesim vatandaşın, oy kullanırken daha stratejik davranacağını düşünüyorum. Özellikle Atakum’da bulunan kararsızların CHP’ye, İlkadım’da bulunanların ise İyi Parti’ye yönelmesi olası görülebilir.

Evet, düşüncem bu şekilde. Fakat, adayların en büyük etken olacağını tekrar hatırlatmak istiyorum. Eğer,İyi Parti gerçekten liyakatli bir liste hazırlayabilirse, bölgede CHP’den daha şanslı olabilir. Çünkü, İlkadım’ın seçmen profili buna daha uygun görünüyor.

Şuanda İyi Parti’de kesinleşen bir aday adayının olmadığını biliyorum.
Fakat, biraz öncede söylediğim gibi Necattin Demirtaş ismi her an gündeme girebilir. Benim kanaatimce, gündeme girmesi de, partiye avantaj sağlar.
Ayrıca, mevcut İl Başkanı Recep Güleroğlu’nun, İyi Parti’nin kuruluşu sırasında, İlkadım’dan Belediye Başkan adayı olarak çıkma niyetinde olduğunu biliyorum.
Fakat, yaşanan talihsiz trafik kazasının ardından, (değişen bazı durumlardan sonra), kendisi İl başkanı olmuştu. Bu görevinden feragat eder mi? Bilemem. Ama İlkadım Belediye Başkanlığının, onun gönlünün bir yerinde yer edindiğini çok iyi biliyorum.

Gelelim CHP’ye..
CHP’de, Atakum İlçesi’nin tam aksine, İlkadım’daki seçim yarışı fazla hareketli geçmiyor. Galiba, tüm güçleri ile Atakum’u alma niyetindeler. Bunu da gayet normal karşılayabilirim.

CHP’de, (şuanda) İlkadım Belediyesi için ismi geçen kişinin, Doktor Yılmaz Karagöz olduğunu biliyorum. Yılmaz bey aynı zamanda Kavak Dernekler Federasyonu (KADEF) Başkanlığını da yapıyor.
Bu durum, bir avantaj sağlayabilir. Çünkü, Kavaklıların bölgede ne kadar etkili olabildiklerini, Necattin Demirtaş döneminde gördük.
Ama Atakum için belirtmiş olduğum, “yerelde ittifak seçeneği” burada da değerlendirilmelidir..
Çünkü karşılarında bölgede gerçekten çok güçlü bir Ak Parti duruyor.

Bu gücün de, ancak akıl ve birlikte hareketlilik ile çözüleceğini düşünmekteyim.

Unutulmamalıdır ki , rakibinizden bir adım sonrasını hesaplayamazsanız, başarılı olamazsınız..

Şimdilik kalın sağlıcakla..

Share
787 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Samsun siyasetinin nabzı

  12 Aralık 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Samsun siyasetinin nabzı her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle, Partilerin kendi aralarındaki ittifak görüşmeleri sıklaştıkça, teşkilatlardaki meraklar da aynı oranda yükseliyor. Ak Parti'nin Mustafa Demir'i aday göstermesi, özellikle muhalif kesimin umutlarını bir hayli arttırdı. Çünkü, Mustafa Demir'in adı, eski dönemlerden beri farklı şekillerde gündeme gelmişti. Eğer ki, MHP güçlü bir aday çıkarır ise, Ak Parti'nin oylarında, gözle görülür bir şekilde, düşüş yaşanabilir. Fakat, şuanda MHP'nin Samsun için aday göstermeyeceği de...
 • Canik’te favori isim kim görünüyor

  23 Kasım 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Daha önceki dönemlerde, İlkadım ve Atakum ile ilgili düşüncelerimi kaleme almıştım. Şimdi biraz Canik hakkında söz etmek istiyorum.. Canik ilçesi sosyal ve kültürel açıdan bakıldığında, Atakum ve İlkadım'a göre biraz daha muhafazakar ve milliyetçi olarak bilinen bir ilçemizdir. Son dönemlerdeki seçimlere bakıldığında ise, bölgede özellikle "sol tabanın" oldukça az sayıda olduğunu rahatlık ile görebiliyoruz. 30 Mart 2014 yılında yapılan seçimlerde, AK Parti'nin; %55 , MHP'nin; %35 ve CHP'nin ise; %4.8 oy alması, bölgenin yapıs...
 • Partilerin cazibe merkezi İLKADIM

  11 Kasım 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Herkese merhabalar.. Geçtiğimiz hafta ki yazımda; Atakum için adı geçen Belediye Başkan aday adayları için görüşlerimi dile getirmiştim. Bu hafta da, nüfus yoğunluğu bakımından birçok ilden daha büyük olan, İlkadım ilçemiz hakkında bazı değerlendirmelerde bulunmak istiyorum. Evet, demiş olduğum gibi, İlkadım ilçemiz (nüfus açısından bakıldığı zaman), Türkiye genelindeki birçok ilden daha büyük bir ilçe konumundadır. Durum böyle olunca da, tüm partiler tarafından oldukça cazibeli bir hal almaktadır. Daha önce üç ayrı belde halinde ...
 • Bu şehir için, ” Neler yapabiliriz?”

  10 Kasım 2018 Gündem, Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Yine, yeniden merhaba.. Samsun'unumuzun sorunları hakkında söz etmeyeli, uzun bir süre olmuştu. Şimdi tekrar başlıyorum. Allah nasip ederse; dilim döndüğünce ve kalemim yazdığınca kendi doğrularımı dile getirmeye devam edeceğim. Evet; Yazılarıma ara vermiş olduğum süreçte, sıkı bir takipçisi oldum Samsun'un ve Samsun'lunun.. Bu şehir için, " Neler yapabiliriz?" diye uzun uzun düşündüm.. Bu düşüncelerimi, sizlerle de paylaşacağım için, gerçekten çok heyecanlıyım.. Neyse şimdi gelelim asıl meselemize; Önümüzde, yakla...