logo

İl ve İlçe Belediye Meclis Üyeliği Mahalli yerel idarelerde çok önemli bir makamdır


Turhan Akşen
info@samsuncagdashaber.com

Belediye başkanının tüm projelerinde bütçesinde çalışmalarında alınacak her tüŕlü kararlarda yetkiyi veren kişilerdir.En az Belediye başkanı kadar sorumlu ve partilerin temsili organlarıdır.
Belediye meclisinde kurulacak komisyonlarda yer alır ; meclise getirilen kararlarda Temsil ettikleri parti yönetim kurullarının da, ortak kararıyla atacakları imzalarından sorumludurlar.

Belediye meclisinde çıkan kararlarda “Oy birliği” ibaresi çok önemlidir.Çünkü muhalif partilerinse belediye meclis üyelerinin mutakıp kalarak oy verdiklerinin manasındadır.
Eğer çıkartılan kararda “Oy çokluğu “ibaresi varsa muhalif partilerin meclis üyeleri çekimser veya oy vermedikleri gerçeği ile iktidar partisinin belediye meclis üyelerinin çokluğunun verdiği oyladığı bir karardır.Sorumluluk onlardadır.

Bu tabi çok kapsamlı bir konudur yazmaya çalışsam sayfalar tutar hatta bir kitap haline gelir.
Gelelim asıl konuya geçmişte görüldüğü gibi ve ders alınacak bir durum olduğu için Siyasi partilerin Yetkili organları Belediye meclis üyelerinde çok hassas kılı kırk yarar biçiminde değerlendirmeli ve aday adayları içerisinde öncelikle parti ilke ve prensiplerine tüzüğüne davasına sadık bağlı kişilerden seçmelidirler.

Komisyonlarda yer alacak bilgi birikim ve liyakat durumları da değerlendirilmelidir.
Hukuk komisyonunda nasıl ki bir hukukçunun yer alması, Şehir ve planlamacılık konusunda bir mimar veya mühendis yer alması gerekliliğini düşünülüyorsa bu ve buna benzer komisyonda görev alacak meclis üyeleri ön planda değerlendirilmelidir.

Bir partinin belirleyerek belediye meclis üyeliğine sıralamaya giren ve yine o partinin üyeleri vede seçmenlerince seçilen kişiler eğer partilerinden istifa ettiklerinde belediye meclis üyeliklerinden de istifa etmelidirler.
Çünkü onlar o partinin teşkilatlarınca , parti üyelerinin gece gündüz çalışarak ,seçmenlerin oylarıyla o göreve hizmete getirilmiştir.

Bu belki seçilen Belediye meclis üyesinin de maddi ve manevi hizmeti katkısı olmuş olabilir.Ancak siyasi Ahlak olarak ya bağımsız olarak devam edecektir veya başka bir partiye geçtiğinde o siyasi partinin meclis üyeliğinden istifa ederek yedekten gelecek o partinin belediye meclis üyesinin görev almasını sağlayacaktır.
Maalesef bunu yaşayan Chp ve Mhp siyasi partileri özellikle Mhp çoğunlukta görmüştür. Chp meclis üyesi bağımsız olarak hizmetini sürdürmüşken Mhp den istifa eden bir çok Meclis üyesi başka bir siyasi partiye geçerek devam etmiştir.

MHP de kalan bazı meclis üyeleri de atanan il ve ilçe yöneticilerinden kopuk kendi başlarına buyruk hareket etmişlerdir.Hatta atanan Mhp ilce yöneticilerini tanımadıklarını dahi yüzlerine söylemişlerdir.

2019 Yerel seçimlerine gidilirken en önemli faktör bu kez ittifak faktörüdür. Aday çıkarmayan siyasi partiler Belediye Meclis üyesi seçimlerindeki başarıları ne derece olacak şimdiden meçhul sonunda da hiç iyi neticelerin alınamayacağı aşikardır.
Siyasi parti yöneticileri Fermuar veya Çarşaf denilen ortak liste çıkartmalılardır. Basari bu şekilde elde edilir.
Aksi takdirde mesela İlkadım da 36 Belediye meclis üyesi var. Cumhur veya Millet ittifakından aday çıkartan siyasi parti Meclis üyeliğinde de bir değil bir kaç adım önde olacaktır. Diğer ittifakı belediye meclisinde söz sahibi olması için en az ittifakı kadar oy almalıdır. Yoksa azınlık olacak hatta yeterli sayısı olamayacağı için komisyonlara üye veremeyecektir.Belediye yönetiminde hatta Büyükşehir meclisinde de yetkisiz kalacaktır.

Aday çıkarmayan partinin Belediye meclis üyesi ancak kendi yerleşkesinde tanınan ve oy isteyen bir şahıs duruma düşecektir. Bu da seçmen tarafından itibar görülmeyecektir. Seçmenin değerlendirmesi Aday olan Belediye başkanının partisinin meclis üyesine yönelecektir. Malum ahbap çavuş ve menfaat işleri v.b konuları da var sayarsak bu doğal bir seçenek değil midir.

Hep birlikte göreceğiz ve 31 Mart yerel seçim sonuçları büyük bir ihtimalle siyasi partilerin bir daha ittifak yapmayacaklarının karar alınacağı gün ve tarih olarak geçecektir.

Turhan AKŞEN

Share
756 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ozanla Karşı Kıyıdan “ İlber Ortaylı & Sochi Yatırım Forumu & Steven Seagal & Mandalina ”

  17 Şubat 2019 Alt Manşet, Koşe yazarları, Manşetler, Ozan Soylu

  Kıymetli Okurlarımız, merhabalar, privet, Genel olarak ülkemiz medyasında seçim yarışı hız kesmeden devam ederken Samsun Çağdaş Haber olarak siz değerli okurlarımızı karşı kıyımızdan haberdar etmeye devam ediyoruz. Bu arada, bugün itibariyle Samsun Tüyap Kitap Fuarımız kitapseverlere kapılarını açtı. Ziyaretçi olduğumuz fuara ilgi yoğun. Sayın İlber Ortaylı hocamız da imza günü vesilesiyle teşrif etmişler. Biz de bu vesileyle “Seyahatname” adlı kitabından bir alıntı yaparak yazımızı güzelleştirelim “Türkiye gibi önemli bir coğrafyayı ve ...
 • ” Öfkeyle geçen her dakikanız, mutluluğunuzdan çalınmış 60 saniyedir.”

  10 Şubat 2019 Koşe yazarları, Manşetler, Serkan Temiz

  Psikologlar der ki ; İstediğimiz şey o an için olmadığında yada istediğimizi yaptıramadığımız da beynimizin ortaya çıkardığı bir durum dur. Öfke Bizler öfkelendiğimizde ne yaparız sağa sola saldırır, şiddet uygular ve bu şiddet sonucunda her istediğimizi yaptırmak isteriz. Yaptırabilir miyiz tabii ki eğer güçlü isek ,kelli felli isek ,çevremizde ağabeylerimiz, ablalarımız yada dayılarımız varsa istediğimizi yaptırırız. Peki sonrasını hiç düşündünüz mü? Sizin bir anlık öfkeniz yüzünden kırılan onlarca insan, onlarca kalp ve sizin...
 • EREN…

  07 Şubat 2019 Hilal GÖK, Koşe yazarları, Manşetler

  Eren.. Yürüdüğüm toprak sokaklarda yürüyen,büyüdüğüm dağlarda büyüyen kahraman çocuk... Sarışın,yakışıklı,üstelik bir de Trabzonspor'lu... Küçük yaşta babasız kalan,peygamber kaderli.. Çalışkan,dürüst,fazlaca çocuk olsa da yaşı gereği,aslında kocaman adam olan... Eren,şehitlik mertebesine henüz 15 inde erip Yesevi'nin Alp Eren'i olan... Küçücük sepetine kilosundan fazlaca odun koyup,dul kalmış anasının yükünü azaltan... 13 kardeşin en küçükten bir büyüğü...Dağ gibi yüreğine,dağlar kadar kahramanlik sığdıran. .. Burda...
 • ORTALIK TOZ DUMAN KİM HANGİ PARTİLİ BELLİ DEĞİL…

  02 Şubat 2019 Alt Manşet, Gölge Adam, Koşe yazarları, Manşetler

  Ortalık toz duman, kim hangi partili belli değil, yerini beğenmeyen aday kendine alternatif bulup kapattığı kapıyı hemen karalamaya başlıyor. Seçim süreci içinde olduğumuz bu dönemde bütün partilerde artık muhalefet durumu değil, karşıt görüş ve tükürdüğünü yalama modası oluştu, peki seçmen ? Bunu yermi ? Yaptığımız araştırmalarda görünen durum hiçte böyle değil, yapılan hesaplara uymayan ve bazı durumları sindiremeyen partililer 31 Mart akşamı gerçekten adaylara ter döktürecek ve bekledikleri sonuçu vermeyecek. Yeni dönemde adı itt...