logo

GÜNÜMÜZDE DERNEKCİLİK


Serkan Temiz
serkantemiz1@gmail.com

Öncelikle Dernek ,Dernekcilik nedir ile başlayalım.
Dernek, kazanç paylaşma dışında, kanunlarla yasaklanmamış belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere, en az yedi gerçek veya tüzel kişinin, bilgi ve çalışmalarını sürekli olarak birleştirmek suretiyle oluşturdukları tüzel kişiliğe sahip kişi topluluklarındandır.
Dernek; eski Türkçe’den gelme ”terin” (derinmek) , dermek , toplamak manâsına gelen bir kelimedir. Günümüzde kullanılan eş anlamlı kelimeler; düğün, dernek , cemiyet, toplanmak olarak bilinir
Dernekler Federasyonların temel taşlarını oluştururlar. Amaçları günümüzde toplum yararına çalışan, demokrasinin gelişmesine katkıda bulunan, kar amacı gütmeyen, devletten ayrı hareket edebilen, temsil ettiği toplumun ve bireylerin ortak amaç ve hedeflerini gerçekleştirmek için kamuoyu oluşturmak suretiyle siyasal iradeyi etkileyebilen bir teşkilatlanma türüdür.
Derneklerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının amaçları , küstürmek değil, küskünlerin barışmasına etki ederek sosyal barışı sağlamaktır. Temsil ettiği toplumun ve bireylerin sevinçli ve acılı günlerinde yanında bulunmak, sevinçlerine ve üzüntülerine ortak olmaktır. Gerektiğinde toplumu adına taraf olmaktır. Doğrunun yanında yanlışın karşısında olmaktır. Kısaca sivil toplum kuruluşları vizyonu olan kişiler tarafından bir misyonu temsil etmektir.
Günümüz de insanların biraraya gelerek oluşturdukları topluluklar (dernek,aile derneği,lokaller,kooparatifler,aşiretler) ağırlıklı olarak siyasetle ilgilenenlerin temel ihtiyacı ve gerçek gücü olmuştur..Bu yönüyle de dernekçilik ve karar merci önem arzetmektedir.
Fakat sadece bu yönüyle var olmaya çalışan derneklerin ömrü kısa olmaktadır.
Günümüzde örnekleride çoktur.Kültürel çalışmalar,sanatsal faaliyetler,dayanışma alanının önemsenmemesi dernekçilikğin enbüyük eksiklileridir.Asıl olması gereken , temsil ettiği toplumdan tüm kollarını oluşturmuş,sistematik bir şekilde işleyişini hayata geçirmiş üyelerine güven veren bir anlayıştır.Dolayısıyla derneğin yönetiminden sonra, birimlerini oluşturması şarttır.
Dernekçiliğin üretime dayalı bir tarafı da vardır.Avrupa birliği yardım fonları aracılığı ile insanlık için önem arzeden kaliteli projelere para aktarmaktadır.Dolayısıyla bu fonlardan yararlanabilmek ve yeni bir şeylerin üretimine katkıda bulunmak gerekir.Malesef mevcut derneklerin bu fonlardan hiçbir haberi yoktur.Yapılması gereken üretecek genç beyinleri tespit edip gerekli eğitimi verip proje üretmek ve bu fonlardan faydalanmak olmalıdır.
Buraya kadar yaptığımız tanımda dernekçilik niçin ve nasıl yapılır sorusuna yeterli cevap veriliyor aslında ama derneklerin ve yöneticilerimizin başarılı olmaları açısından, “niçin ve nasıl yapılır?” sorularını daha iyi kavramamız ve idrak etmemiz için, biraz daha geniş çerçeveden ve detaylı olarak ele almamız gerekiyor.
Anlatmaya çalıştığımız bu sebeplerden dolayı dernekçilik çok önem arzetmektedir.
Bir toplumun geleceği, çocukların eğitiminden ,
Çocukların eğitimi, ekonomik yeterlilikten,
Ekonomik ve sosyal kalkınma ise toplumsal dayanışmadan geçer.
Bunları yapabilmemiz için, birlik, beraberlik ve dayanışmaya her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğunu unutmamamız gerekir.
Bireyler olarak üstümüze düşen sorumluluğu yerine getirip bir an önce derneklerimize ve Sivil Toplum Kuruluşlarımıza sahip çıkmamız zaruret arzetmektedir.
Henüz herhangi bir derneğe üye değilsek hemen gidip üyelik başvurumuzu yapalım. Güçlü bir Türk Toplumu için ilk adımımızı atalım.

Share
521 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ” Öfkeyle geçen her dakikanız, mutluluğunuzdan çalınmış 60 saniyedir.”

  10 Şubat 2019 Koşe yazarları, Manşetler, Serkan Temiz

  Psikologlar der ki ; İstediğimiz şey o an için olmadığında yada istediğimizi yaptıramadığımız da beynimizin ortaya çıkardığı bir durum dur. Öfke Bizler öfkelendiğimizde ne yaparız sağa sola saldırır, şiddet uygular ve bu şiddet sonucunda her istediğimizi yaptırmak isteriz. Yaptırabilir miyiz tabii ki eğer güçlü isek ,kelli felli isek ,çevremizde ağabeylerimiz, ablalarımız yada dayılarımız varsa istediğimizi yaptırırız. Peki sonrasını hiç düşündünüz mü? Sizin bir anlık öfkeniz yüzünden kırılan onlarca insan, onlarca kalp ve sizin...
 • EREN…

  07 Şubat 2019 Hilal GÖK, Koşe yazarları, Manşetler

  Eren.. Yürüdüğüm toprak sokaklarda yürüyen,büyüdüğüm dağlarda büyüyen kahraman çocuk... Sarışın,yakışıklı,üstelik bir de Trabzonspor'lu... Küçük yaşta babasız kalan,peygamber kaderli.. Çalışkan,dürüst,fazlaca çocuk olsa da yaşı gereği,aslında kocaman adam olan... Eren,şehitlik mertebesine henüz 15 inde erip Yesevi'nin Alp Eren'i olan... Küçücük sepetine kilosundan fazlaca odun koyup,dul kalmış anasının yükünü azaltan... 13 kardeşin en küçükten bir büyüğü...Dağ gibi yüreğine,dağlar kadar kahramanlik sığdıran. .. Burda...
 • ORTALIK TOZ DUMAN KİM HANGİ PARTİLİ BELLİ DEĞİL…

  02 Şubat 2019 Alt Manşet, Gölge Adam, Koşe yazarları, Manşetler

  Ortalık toz duman, kim hangi partili belli değil, yerini beğenmeyen aday kendine alternatif bulup kapattığı kapıyı hemen karalamaya başlıyor. Seçim süreci içinde olduğumuz bu dönemde bütün partilerde artık muhalefet durumu değil, karşıt görüş ve tükürdüğünü yalama modası oluştu, peki seçmen ? Bunu yermi ? Yaptığımız araştırmalarda görünen durum hiçte böyle değil, yapılan hesaplara uymayan ve bazı durumları sindiremeyen partililer 31 Mart akşamı gerçekten adaylara ter döktürecek ve bekledikleri sonuçu vermeyecek. Yeni dönemde adı itt...
 • İl ve İlçe Belediye Meclis Üyeliği Mahalli yerel idarelerde çok önemli bir makamdır

  31 Ocak 2019 Koşe yazarları, Manşetler, Turhan Akşen

  Belediye başkanının tüm projelerinde bütçesinde çalışmalarında alınacak her tüŕlü kararlarda yetkiyi veren kişilerdir.En az Belediye başkanı kadar sorumlu ve partilerin temsili organlarıdır. Belediye meclisinde kurulacak komisyonlarda yer alır ; meclise getirilen kararlarda Temsil ettikleri parti yönetim kurullarının da, ortak kararıyla atacakları imzalarından sorumludurlar. Belediye meclisinde çıkan kararlarda "Oy birliği" ibaresi çok önemlidir.Çünkü muhalif partilerinse belediye meclis üyelerinin mutakıp kalarak oy verdiklerinin manasınd...