logo

GÜNÜMÜZDE DERNEKCİLİK


Serkan Temiz
serkantemiz1@gmail.com

Öncelikle Dernek ,Dernekcilik nedir ile başlayalım.
Dernek, kazanç paylaşma dışında, kanunlarla yasaklanmamış belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere, en az yedi gerçek veya tüzel kişinin, bilgi ve çalışmalarını sürekli olarak birleştirmek suretiyle oluşturdukları tüzel kişiliğe sahip kişi topluluklarındandır.
Dernek; eski Türkçe’den gelme ”terin” (derinmek) , dermek , toplamak manâsına gelen bir kelimedir. Günümüzde kullanılan eş anlamlı kelimeler; düğün, dernek , cemiyet, toplanmak olarak bilinir
Dernekler Federasyonların temel taşlarını oluştururlar. Amaçları günümüzde toplum yararına çalışan, demokrasinin gelişmesine katkıda bulunan, kar amacı gütmeyen, devletten ayrı hareket edebilen, temsil ettiği toplumun ve bireylerin ortak amaç ve hedeflerini gerçekleştirmek için kamuoyu oluşturmak suretiyle siyasal iradeyi etkileyebilen bir teşkilatlanma türüdür.
Derneklerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının amaçları , küstürmek değil, küskünlerin barışmasına etki ederek sosyal barışı sağlamaktır. Temsil ettiği toplumun ve bireylerin sevinçli ve acılı günlerinde yanında bulunmak, sevinçlerine ve üzüntülerine ortak olmaktır. Gerektiğinde toplumu adına taraf olmaktır. Doğrunun yanında yanlışın karşısında olmaktır. Kısaca sivil toplum kuruluşları vizyonu olan kişiler tarafından bir misyonu temsil etmektir.
Günümüz de insanların biraraya gelerek oluşturdukları topluluklar (dernek,aile derneği,lokaller,kooparatifler,aşiretler) ağırlıklı olarak siyasetle ilgilenenlerin temel ihtiyacı ve gerçek gücü olmuştur..Bu yönüyle de dernekçilik ve karar merci önem arzetmektedir.
Fakat sadece bu yönüyle var olmaya çalışan derneklerin ömrü kısa olmaktadır.
Günümüzde örnekleride çoktur.Kültürel çalışmalar,sanatsal faaliyetler,dayanışma alanının önemsenmemesi dernekçilikğin enbüyük eksiklileridir.Asıl olması gereken , temsil ettiği toplumdan tüm kollarını oluşturmuş,sistematik bir şekilde işleyişini hayata geçirmiş üyelerine güven veren bir anlayıştır.Dolayısıyla derneğin yönetiminden sonra, birimlerini oluşturması şarttır.
Dernekçiliğin üretime dayalı bir tarafı da vardır.Avrupa birliği yardım fonları aracılığı ile insanlık için önem arzeden kaliteli projelere para aktarmaktadır.Dolayısıyla bu fonlardan yararlanabilmek ve yeni bir şeylerin üretimine katkıda bulunmak gerekir.Malesef mevcut derneklerin bu fonlardan hiçbir haberi yoktur.Yapılması gereken üretecek genç beyinleri tespit edip gerekli eğitimi verip proje üretmek ve bu fonlardan faydalanmak olmalıdır.
Buraya kadar yaptığımız tanımda dernekçilik niçin ve nasıl yapılır sorusuna yeterli cevap veriliyor aslında ama derneklerin ve yöneticilerimizin başarılı olmaları açısından, “niçin ve nasıl yapılır?” sorularını daha iyi kavramamız ve idrak etmemiz için, biraz daha geniş çerçeveden ve detaylı olarak ele almamız gerekiyor.
Anlatmaya çalıştığımız bu sebeplerden dolayı dernekçilik çok önem arzetmektedir.
Bir toplumun geleceği, çocukların eğitiminden ,
Çocukların eğitimi, ekonomik yeterlilikten,
Ekonomik ve sosyal kalkınma ise toplumsal dayanışmadan geçer.
Bunları yapabilmemiz için, birlik, beraberlik ve dayanışmaya her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğunu unutmamamız gerekir.
Bireyler olarak üstümüze düşen sorumluluğu yerine getirip bir an önce derneklerimize ve Sivil Toplum Kuruluşlarımıza sahip çıkmamız zaruret arzetmektedir.
Henüz herhangi bir derneğe üye değilsek hemen gidip üyelik başvurumuzu yapalım. Güçlü bir Türk Toplumu için ilk adımımızı atalım.

Share
465 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Samsun siyasetinin nabzı

  12 Aralık 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Samsun siyasetinin nabzı her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle, Partilerin kendi aralarındaki ittifak görüşmeleri sıklaştıkça, teşkilatlardaki meraklar da aynı oranda yükseliyor. Ak Parti'nin Mustafa Demir'i aday göstermesi, özellikle muhalif kesimin umutlarını bir hayli arttırdı. Çünkü, Mustafa Demir'in adı, eski dönemlerden beri farklı şekillerde gündeme gelmişti. Eğer ki, MHP güçlü bir aday çıkarır ise, Ak Parti'nin oylarında, gözle görülür bir şekilde, düşüş yaşanabilir. Fakat, şuanda MHP'nin Samsun için aday göstermeyeceği de...
 • Canik’te favori isim kim görünüyor

  23 Kasım 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Daha önceki dönemlerde, İlkadım ve Atakum ile ilgili düşüncelerimi kaleme almıştım. Şimdi biraz Canik hakkında söz etmek istiyorum.. Canik ilçesi sosyal ve kültürel açıdan bakıldığında, Atakum ve İlkadım'a göre biraz daha muhafazakar ve milliyetçi olarak bilinen bir ilçemizdir. Son dönemlerdeki seçimlere bakıldığında ise, bölgede özellikle "sol tabanın" oldukça az sayıda olduğunu rahatlık ile görebiliyoruz. 30 Mart 2014 yılında yapılan seçimlerde, AK Parti'nin; %55 , MHP'nin; %35 ve CHP'nin ise; %4.8 oy alması, bölgenin yapıs...
 • Partilerin cazibe merkezi İLKADIM

  11 Kasım 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Herkese merhabalar.. Geçtiğimiz hafta ki yazımda; Atakum için adı geçen Belediye Başkan aday adayları için görüşlerimi dile getirmiştim. Bu hafta da, nüfus yoğunluğu bakımından birçok ilden daha büyük olan, İlkadım ilçemiz hakkında bazı değerlendirmelerde bulunmak istiyorum. Evet, demiş olduğum gibi, İlkadım ilçemiz (nüfus açısından bakıldığı zaman), Türkiye genelindeki birçok ilden daha büyük bir ilçe konumundadır. Durum böyle olunca da, tüm partiler tarafından oldukça cazibeli bir hal almaktadır. Daha önce üç ayrı belde halinde ...
 • Bu şehir için, ” Neler yapabiliriz?”

  10 Kasım 2018 Gündem, Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Yine, yeniden merhaba.. Samsun'unumuzun sorunları hakkında söz etmeyeli, uzun bir süre olmuştu. Şimdi tekrar başlıyorum. Allah nasip ederse; dilim döndüğünce ve kalemim yazdığınca kendi doğrularımı dile getirmeye devam edeceğim. Evet; Yazılarıma ara vermiş olduğum süreçte, sıkı bir takipçisi oldum Samsun'un ve Samsun'lunun.. Bu şehir için, " Neler yapabiliriz?" diye uzun uzun düşündüm.. Bu düşüncelerimi, sizlerle de paylaşacağım için, gerçekten çok heyecanlıyım.. Neyse şimdi gelelim asıl meselemize; Önümüzde, yakla...