logo

Günler hızla akıp geçmeye devam ediyor.


Tolga ARDIÇ
tolga.ardic55@hotmail.com

31 Mart seçimlerine üç ay gibi kısa bir süre kaldı. Tüm Samsun’lular olarak, seçimlerin sonuçlarını merakla beklemeye devam ediyoruz.

Daha önceki yazılarımda İlkadım, Atakum ve Canik ilçeleri ile ilgili bazı tahminlerimi dile getirmiştim. Şimdi de, Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bazı görüşlerimi dile getirmek istiyorum.

Açıkçası, Ak Parti’nin daha farklı bir profilde bir aday ile yarışa gireceğini düşünenlerdendim. Fakat, Mustafa Demir tercihi beni çok şaşırttı.

Çünkü, Mustafa Demir ile ilgili olarak gerek Milletvekilliği, gerekse de Bakanlığı döneminde, Samsun halkı tarafından sıkça eleştiriler dile getirilmekteydi. Bu eleştirilerin sıklıkla gündeme gelmesinden dolayı, Samsun’lu vatandaşların hafızlarında olumsuz bir iz bıraktığını düşünüyorum.

Yusuf Ziya Yılmaz ve ardından Zihni Şahin isimlerinin ardından gelen Mustafa Demir isminin Ak Parti’ye belirli bir ölçüde oy kaybettireceğini düşünüyorum.

Millet ittifakı eğer, Mustafa Demir ismine karşı güçlü bir isim ile seçime girerse, Ak Parti’ye seçim kaybettirebilir.

Millet İttifakına baktığımızda ise Samsun’da İttifak’ın adayının İyi Parti’den çıkacağı, CHP’nin ise bu adaya destek vereceği açıklanmıştı.

Bence, iyi de bir karar verildi. Çünkü, sosyolojik olarak baktığımızda, İyi Parti’nin bölgede daha fazla oy alabilme potansiyeline sahip olduğu görülüyor.

Çünkü, Samsun’un genel yapısına baktığımızda, yüzde yetmiş oranında kendisini muhafazakar ve milliyetçi olarak tanımlayan, yüzde otuz oranında kendisini sosyal demokrat olarak anlatan bir seçmen profilini görebiliyoruz.

Bu açıdan CHP desteğini alan bir İyi Parti, sağ kesimden de daha fazla oy alabilme potansiyeline sahip duruyor.

İyi Parti’de ise, henüz aday belirlenmedi. Fakat, şuan itibariyle üç ismin adaylık konusunda yarıştığını biliyoruz.

Bu isimlerden ilki, DSP’den Tekkeköy Belediye Başkanlığı ve CHP’den Samsun Milletvekilliği yapmış olan, Hayati Tekin’dir.

Hayati Bey, tüm bu görevlerini yaptığı sırada, adı şaibeye karışmamış, mütevazi kişiliği ile tanınmaktadır. Kendisinin mübadil olmasından ötürü, özellikle bu kesimden kendisine ciddi bir talep var.

Lakin, Samsun’un kozmopolit yapısını unutmamak gerekiyor. Yani, belirlenen adayı mikro milliyetçi gözle seçersek, hata yapabiliriz diye düşünüyorum.

Diğer ikinci bir isim olarak ise, Daha önce Anavatan Partisinden Samsun Milletvekilliği yapan ve Anavatan Partisi’nin eski Genel Başkan Yardımcılarından olan, Mehmet Çakar’ı görüyoruz.

Mehmet Bey de aynı Hayati Bey gibi, görev yaptığı dönemlerde, hakkında en ufak bir leke bulundurmayan bir siyasetçidir.

Mütevazı yapısı ile bilinir ve herkesin ağabeyi konumundadır.

Yani Samsun’da taraflı tarafsız herkese ağabeylik yapabilecek bir isimdir.

Siyasete ara verdiği dönemlerde dahi, başı dara düşmüş, her vatandaşa elinden geldiği kadarıyla destek veren, kimsenin ne bir cenazesini ne de düğününü kaçırmamıştır. Bu özelliklerinden ötürü de, insanların kendisini çok sevdiğini biliyorum.

Biraz öncede söylediğim gibi; eğer Mehmet Çakar aday olursa, sadece belirli bir kesimden değil, tüm Samsun genelinden, her parti tabanından, oy alabilecek bir potansiyele sahiptir.

Üçüncü isme geldiğimizde ise, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı, Hacı Eyüp Güler ismini görüyoruz.

Eyüp beye de özellikle esnaf kesimden bir teveccüh olduğu söyleniyor.

Fakat, yarışın Hayati Tekin ile Mehmet Çakar’ın arasında geçeceğini düşünüyorum.

Bu iki isim arasında tercih yapılacak gibi duruyor.

Lakin, tercih yaparken şunu da unutmamak gerekiyor;

Hayati Tekin ismi, Muharrem İnce’ye yakın olduğu için, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından, herhangi bir yerde görevlendirilmemişti. Kendisinin adaylığının CHP’nin ana kadrosu ve tabanı tarafından nasıl karşılanır, iyice araştırılması gerekiyor.

Çünkü, bir tek oya bile ihtiyaç olduğu şu dönemde en ufak bir ayrıntı bile çok önemli.

Hiçbir şekilde hata yapmamak gerekiyor..

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar,

Kalın Sağlıcakla..

Tolga ARDIÇ

Share
501 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Medyanın gücü

  03 Ocak 2019 Alt Manşet, Koşe yazarları, Manşetler, Turhan Akşen

  Her ne kadar son zamanlar da medyayı bir güç olarak görmeyen siyasiler ve kuruluşlar bir gün bu bombanın kucaklarında patlayacaklarını hatırlamaları için güzel bir örnek teşkil eden olay da 2 İl başkanın'nın istifasına ve 1 Milletvekilinin de disiplin kuruluna sevkine neden olmuştur. Bu olay nedir diye konuşmaya başlarsak ; Samsun Ak parti il başkanı Syn Hakan Karaduman katıldığı bir tv programında programı yöneten kişinin gündemde bulunan siyasi gelişmelere yönelik sorularına verdiği cevaplardan sonra Cumhur ittifakının bir tarafı olan Mhp...
 • Ozan’la Karşı Kıyıdan “Ticaret Savaşları”

  23 Aralık 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Ozan Soylu

  Kıymetli Okurlarım, merhaba, uzunca bir süredir yazılarımdan sizleri mahrum bıraktığım için öncelikle en hissi özürlerimi kabul etmenizi rica ederim. Malumunuz dünya ticaret savaşları hayatlarımızı biraz daha derinden etkiliyor yılın son çeyreğinde, dünya literatürüne dünya ticaret savaşları olarak girse de tüm bu gelişmeler, asıl mesele dünya üretim yarışı, bilhassa katma değerli üretim yarışı. Peki bu katma değerli üretim nedir? Kim yapar, nasıl yapar? 5G teknoloji ve Endüstri 4.0 nedir? Kim ne için icat etmiştir? Gavur icadı ...
 • Günler hızla akıp geçmeye devam ediyor.

  23 Aralık 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  31 Mart seçimlerine üç ay gibi kısa bir süre kaldı. Tüm Samsun'lular olarak, seçimlerin sonuçlarını merakla beklemeye devam ediyoruz. Daha önceki yazılarımda İlkadım, Atakum ve Canik ilçeleri ile ilgili bazı tahminlerimi dile getirmiştim. Şimdi de, Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bazı görüşlerimi dile getirmek istiyorum. Açıkçası, Ak Parti'nin daha farklı bir profilde bir aday ile yarışa gireceğini düşünenlerdendim. Fakat, Mustafa Demir tercihi beni çok şaşırttı. Çünkü, Mustafa Demir ile ilgili olarak gerek Milletvekilliği, gerekse ...
 • Samsun siyasetinin nabzı

  12 Aralık 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Samsun siyasetinin nabzı her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle, Partilerin kendi aralarındaki ittifak görüşmeleri sıklaştıkça, teşkilatlardaki meraklar da aynı oranda yükseliyor. Ak Parti'nin Mustafa Demir'i aday göstermesi, özellikle muhalif kesimin umutlarını bir hayli arttırdı. Çünkü, Mustafa Demir'in adı, eski dönemlerden beri farklı şekillerde gündeme gelmişti. Eğer ki, MHP güçlü bir aday çıkarır ise, Ak Parti'nin oylarında, gözle görülür bir şekilde, düşüş yaşanabilir. Fakat, şuanda MHP'nin Samsun için aday göstermeyeceği de...