logo

“Cumhuriyeti kutlamak” Turhan Akşen Yazdı


Turhan Akşen
info@samsuncagdashaber.com

Bu sene Cumhuriyet Bayramı kutlamaları erkenden başladı.

28 Ekim 2019 pazar sabahı Samsun Valiliğimizin organize ettiği ve tüm halkımızı da davet ettiği Cumhuriyet Bayramı önce Atatürk anıtında yapılan törenle birlikte Cumhuriyet meydanında toplanarak kortej eşliğinde yürüyüş gerçekleştirildi.

Anıtta yapılan törende katılımcılara baktığımda Askeri ve Emniyet yetkili makamlarla birlikte birkaç tane resmi daire Müdürleri, Baro başkanımız, Gazilerimiz ve şehitlerimizi temsil eden yöneticileri ile birkac tane sivil toplum kuruluş temsilcileri, Üniversitelerimizin temsilcileriyle birlikte hazirunda bulunan bütün İl yöneticileri ile birlikte İyi parti İl başkanı Recep Güleroğlu ve Chp milletvekili Neslihan Hancıoğlu ve birlikte geldikleri CHP li yöneticiler vardı.

Diger siyasi parti temsilcilerini göremedim.

Birden aklıma geçen seneki tören geldi.Basta iktidar partisi İl başkanı ve yönetimi yine Ana muhalefet partisi konumundaki CHP li il başkanı ve yöneticileri katılan diğer siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları başkanları geldi.

Şehrin mülkü amiri en üst yetkilisi kendini bu şehre hizmet için adamış göreve geldiğinden beri tüm siyasilere eşit bürokratlara adil sivil toplum kuruluşları her davetine icabet etmiş halkının içinde olan Samsunspor’umuza verdiği değeri önemi de göz önüne aldığımızda en önemlisi Atatürk’ümüzün bize armağan ettiği Cumhuriyet’imizin ve Cumhuriyet bayramımızı böyle mi kutlamalıydık.

Bizler de o devlet makamlarında hizmet verdik. Bu törenler yapılacagında daireler bayrak ve Atatürk poster afişleriyle süslenir tören merasimlerine ayrı bir özen ve titizlikle katılırdık.

29 Ekim 2018 pazartesi günü Cumhuriyet Bayramı törenlerini izledim. Sayin Valimiz Samsun şehrine yakışır törenler yaptı. Hep kendi kendime nerde çocukluğumdaki veya gençliğimdeki o halktaki heyecan katılım dedim.

Bayrama gidicez diye en güzel elbiselerinizi giyerdik. Cocuklarımıza izci subay gibi özel elbiseler alırdık.
Törenlerde Cumhuriyeti Ataturk’ü anlatırdık. Hemen hemen o zamanki tüm tv. kanallarında Cumhuriyeti anlatan filmler ve tarihi konuşmalar yapılırdı.

Bugün Samsunda birçok ilçede mahallede sokaklarda çalgılı çengili coşkuyla Cumhuriyetimiz kutlandı.

Ancak Cumhuriyet anlatılmadi. Calıstaylar ve paneller düzenlenmedi. Universitemizin tarihçileri Cumhuriyetimizi anlatacak tv. programlarına davet edilmedi.

Sanal da tv. yapan bir kanalda gençlerimize insanlarımıza Cumhuriyet ne zaman ilan edildi kaç yılında kuruldu sorusuna verilen cevaplar gerçekleri yüzümüze şamar gibi vurdu.

Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna katılanlarada baktım bir çoğu valimizin Anıttaki törenine ve Cumhuriyet törenine katılmamışlardı.
Cumhuriyetimize ve bayramımıza çok büyük sorumluluğumuz vardır. Herbirimiz önce evlerimize iş yerlerimize bayraklarımızı asarak Şehrimize ve şehrimiz mülkü amiri Valimize daha çok destek ve katılım vererek yaşamalıyız.

Umut ederim ki bundan sonraki ulusal bayramlarımızda başta milletvekillerimiz siyasi parti yöneticilerimiz sivil toplum kuruluşu başkan ve yöneticileri resmi daire müdürlerimiz bürokratlarımız sendikacılarımız gereken önemi hassasiyeti gösterirler.

Sağlıcakla kalın.

Share
403 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Partilerin cazibe merkezi İLKADIM

  11 Kasım 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Herkese merhabalar.. Geçtiğimiz hafta ki yazımda; Atakum için adı geçen Belediye Başkan aday adayları için görüşlerimi dile getirmiştim. Bu hafta da, nüfus yoğunluğu bakımından birçok ilden daha büyük olan, İlkadım ilçemiz hakkında bazı değerlendirmelerde bulunmak istiyorum. Evet, demiş olduğum gibi, İlkadım ilçemiz (nüfus açısından bakıldığı zaman), Türkiye genelindeki birçok ilden daha büyük bir ilçe konumundadır. Durum böyle olunca da, tüm partiler tarafından oldukça cazibeli bir hal almaktadır. Daha önce üç ayrı belde halinde ...
 • Bu şehir için, ” Neler yapabiliriz?”

  10 Kasım 2018 Gündem, Koşe yazarları, Manşetler, Tolga ARDIÇ

  Yine, yeniden merhaba.. Samsun'unumuzun sorunları hakkında söz etmeyeli, uzun bir süre olmuştu. Şimdi tekrar başlıyorum. Allah nasip ederse; dilim döndüğünce ve kalemim yazdığınca kendi doğrularımı dile getirmeye devam edeceğim. Evet; Yazılarıma ara vermiş olduğum süreçte, sıkı bir takipçisi oldum Samsun'un ve Samsun'lunun.. Bu şehir için, " Neler yapabiliriz?" diye uzun uzun düşündüm.. Bu düşüncelerimi, sizlerle de paylaşacağım için, gerçekten çok heyecanlıyım.. Neyse şimdi gelelim asıl meselemize; Önümüzde, yakla...
 • Susar kalem bazen… Susmasada yazdığını beğenmez..

  09 Kasım 2018 Hilal GÖK, Koşe yazarları, Manşetler

  CÂN Susar kalem bazen...Susmasada yazdiğini begenmez..Çizer çizer üstünü durur yazılanların..Anlatamaz kelamini hicbir söz..Bu hasrete çare olmaz,nice ağitlar,türküler...Hiç görmediğini delice sevmeyi Mecnun'da bilmiyordur kesin,Leyla hic bu kadar sevilmemistir muhakkak... Tam 80 yıl önce toprağa koyulan bir bedene,hicbir millet bu kadar yanmamistir elbet.Kimse icin gözler bu kadar dolmamiş,boğazlar bu kadar düğümlenmemiştir. 10 Kasım'da saat 9'u 5 geçe emekci simitçiler,inşaat işçileri,çöpçüler başka hickimse icin hazirola geçmemiştir...
 • Televizyonlardaki suç dizilerine bakın şimdi her mahallede bunlara özenen çukurun çocukları türemeye devam ediyor.

  08 Kasım 2018 Koşe yazarları, Manşetler, Turhan Akşen

  Hayatını Topluma Vatanını milletini bayrağini seven eğitimli örnek insanlar yetiştirmek için adayan bir öğretmen geçtiğimiz perşembe günü oturduğu yerleşkede madde bağımlısı gençlerin veya kişinin saldırısına uğruyor. Nedeni yok bir hareketi yok onun suçu Eğitimci olması yok olan bu madde bağımlısı gençlere evlat sevgisi ve iletişimi ile davranmak. Peki bu madde bağımlısı olan ve bulunduğu yerleşkede yaşayan insanların aman aman deyip yaka silkeleyenler, can güvenliğimiz kalmadı diyenler o kadar çoğunlukta ki başımıza sıkıntı almayalım bize m...