logo

Bu şehir için, ” Neler yapabiliriz?”


samsunc
webcozumevi@gmail.com

Yine, yeniden merhaba..

Samsun’unumuzun sorunları hakkında söz etmeyeli, uzun bir süre olmuştu.

Şimdi tekrar başlıyorum.

Allah nasip ederse; dilim döndüğünce ve kalemim yazdığınca kendi doğrularımı dile getirmeye devam edeceğim.

Evet;

Yazılarıma ara vermiş olduğum süreçte, sıkı bir takipçisi oldum Samsun’un ve Samsun’lunun..

Bu şehir için, ” Neler yapabiliriz?” diye uzun uzun düşündüm..

Bu düşüncelerimi, sizlerle de paylaşacağım için, gerçekten çok heyecanlıyım..

Neyse şimdi gelelim asıl meselemize;

Önümüzde, yaklaşan bir yerel seçim var. Şimdi, bu seçimlerle alakalı bazı değerlendirmelerde bulunmak istiyorum.

Öncelikle, (kendi düşüncem ile) yarışın en ateşli olacağı, Atakum’dan söz edelim.

Malumunuz olduğu üzere, Atakum Belediyesi son birkaç dönemdir; AK Parti ile CHP arasında gidip gelmektedir. Bu seçimde de aynı şekilde, at başı olarak yarışın son ana kadar devam edeceğini düşünüyorum.

Lakin, bu sefer seçimi etkileyecek olan, İYİ Parti ve MHP seçeneklerini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Çünkü, MHP’nin çıkaracağı güçlü bir isim; AK Parti’nin oylarını,

İYİ Parti’nin çıkaracağı güçlü bir ismin ise; CHP’nin oylarını bölebileceği düşüncesindeyim.

Başkanlık yarışında oluşan; “Evet ve Hayır” bloklarının Atakum’da etkili olacağa benziyor.

Mevcut Ak Parti’li Belediye Başkanı İshak Taşçı’nın geçen seçim döneminde vermiş olduğu projelerinin bir çoğunu gerçekleştirdiğini açık yüreklilikle dile getirmek istiyorum. Fakat, seçimi kazanmak için bu yeterli mi ? Bence, hayır.

Çünkü, yaptığım bazı değerlendirmelerde, daha önce İshak Bey’e oy vermiş olan (azımsanmayacak kadar çok olan) bazı vatandaşların, artık kendisine oy vermeyeceğini gördüm. Sebebini sorduğumda ise, seçildiği günden itibaren, kendi çevresinde bulunan kişilere, öncelik tanıdığı ve yakın akrabalarını belediye yönetiminde aktif olarak değerlendirdiğini duydum. Tabi bu resmi değil de gayri resmi olarak yapıldığı için, çok daha fazla tepki aldığı kanısındayım. Ayrıca, özellikle Rize kökenli bazı müteahhitlerin, “İshak Başkan’ın adını kullanarak, kendilerine kolaylık sağladığını” söyleyenlerin sayısı da az değil.

Bu yüzden, AK Parti eğer İshak Taşçı ile yoluna devam etme niyetinde olursa, geçen seçimde kazanmış olduğu Atakum Belediyesi’ni her an tekrar kaybetme riski ile karşı karşıya kalacağını düşünüyorum.

Tabi, eğer farklı bir aday gösterilirse, bu adayı da analiz edip daha net değerlendirme fırsatı bulacağız.

Madalyo’nun bir de öteki yüzü var.

Atakum’u kazanmaya en yakın gördüğüm partilerden diğeri ise; CHP olarak görülüyor.

Bunu CHP teşkilatları da çok iyi biliyor ki; bu bölgede aday adayı bolluğu yaşanıyor.

Şuanda aday adaylıkları kesinleşen birkaç kişi var.

Bunlardan biri; CHP’nin Atakum İlçe Başkanlığı görevinden, adaylık için geçtiğimiz günlerde istifa eden Av. Cemil Deveci’dir.
Cemil Bey, tanıdığım kadarıyla, çalışkan ve dürüst kişiliği ile ön plana çıkan, mütevazı aile yaşantısıyla bilinen bir kişidir. Ayrıca; Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ‘nin eski başkanlarından olmasının da, Atakum’un sosyal yapısından dolayı kendisine artı puan kazandıracağını düşünüyorum.

Diğer bir isim, Doktor Abdullah Taşkın. Abdullah bey ile bire bir tanışma fırsatı buldum. Gördüğüm kadarıyla da oldukça beyefendi bir kişilik ve kendinden emin bir duruş sergiliyor. Ayrıca, Doktorluğunu da Samsun’un en önemli hastanelerinden biri olan Medical Park’da yapması, bir avantaj olarak görülüyor. Abdullah Bey, Milletvekilliği aday adaylığı başvurusunda bulunmuş fakat, listeye alınmamıştı. Bu sefer, aday gösterilir mi? Olabilir. Kendisinin Gümüşhane’li olduğunu öğrendim. Atakum’da ki Gümüşhaneli sayısının yüksek olmasının da kendisine avantaj sağlayabileceğini düşünüyorum.

Bir isim daha var; CHP’nin eski İl Başkanlarından Aylin Şahin Tat. Aylin Hanım’ı il başkanlığı döneminden beri takip etmeye çalışırım. CHP içerisinde, güçlü bir tabanı olduğu düşüncesindeyim. Bu tabanın da adaylık sırasında, etkili olabileceği kanısındayım. Özellikle, Atakum gibi sosyal ve kültürel yapısı güçlü bir ilçe için, CHP’nin bayan aday gösterebilme ihtimali, hiç de küçümsenmeyecek kadar olası görülebilir.

Diğer isim ise, daha önce Belediye’de Özel Kalem Müdürlüğü yapmış olan, Bayram Çelik. Bayram Bey ile herhangi bir tanışmışlığım bulunmuyor. Fakat özellikle, Belediye personellerinden kendisi lehine büyük bir sevgi olduğunu biliyorum. Bu isim ile alakalı olarak, Atakum Belediyesi içerisinde anket yapılsa, ilk iki içerisinde çıkacağını duydum. Eğer bu sevgiyi, Atakum halkına da nakşedebildiyse, adaylığı hiç de sürpriz olmaz.

Bu isimlerin haricinde, bir ismin de kendi köşesinde beklediğini ve her an aday adaylığını açıklayabileceğini duydum. Bu isim de eski Belediye Başkanı Metin Burma’dan başkası değil. Metin Burma’nın hala daha bir çok Atakum’lunun gönlünde yeri olduğu aşikar. Lakin, hem yaşının artık iyice ilerlemesi, hem de daha önce kazanılmış bir belediyeyi kaybetmesinden ötürü, tekrar aday gösterilir mi ? Bilemem. Ama yine de şuan da bile, bir çok kişiden çok daha önde olabileceğini tahmin ediyorum.

Evet, CHP’deki aday adaylarına baktığımız zaman, gerçekten ortada bir kalite olduğu kesin. Bu CHP’ye çok büyük avantaj sağlayacaktır. Ama unutmamak gerekir ki; sonuçta bir tek kişi aday olacaktır. Gösterilmeyen diğer adaylar, küskünlük içine girmemeli, ve partinin yararını düşünmelilerdir. Aksi halde, bu durum ters tepkiler yaratabilir!

İYİ Parti’ye gelince, henüz tam olarak netleşen bir aday adayının olmadığını biliyorum. Yazımın ortalarında da dediğim gibi; İYİ Parti, Atakum’da belirleyici unsurlardan biri olacaktır.

Son genel seçimlere baktığımızda, “onca soruna rağmen Atakum’da Yüzde 15’lere yakın bir oy alan İYİ Parti, seçimin kaderini her an değiştirebilir” diye düşünüyorum.

Belki de CHP ve İYİ Parti, teşkilatlar bazında bir ittifak yapabilir ve güçlerini birleştirebilir. İşte, o zaman, bu cephenin şansı çok daha fazla olur.

MHP’de aynı İYİ Parti gibi, seçimin kazananında önemli bir faktör olacaktır. MHP’de eğer bölgede güçlü bir aday ile yola devam ederse, muhafazakar ve milliyetçi kesimden bir çok oyu, AK Parti’den alabilir. Böylece, AK Parti’yi bölgede CHP’ye karşı oldukça zorda bırakabilir.

Atakum ile alakalı olarak şimdiki düşüncelerim bunlar. Zaman geçtikçe, aday adayları çoğaldıkça ve adaylar netleşince daha net açıklamalarda bulunabilirim.

İnşallah diğer yazımda da İlkadım Belediyesi ile ilgili düşüncelerimi dile getireceğim.

Şimdilik, kalın sağlıcakla..

Tolga ARDIÇ

Share
1913 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ozanla Karşı Kıyıdan “ İlber Ortaylı & Sochi Yatırım Forumu & Steven Seagal & Mandalina ”

  17 Şubat 2019 Alt Manşet, Koşe yazarları, Manşetler, Ozan Soylu

  Kıymetli Okurlarımız, merhabalar, privet, Genel olarak ülkemiz medyasında seçim yarışı hız kesmeden devam ederken Samsun Çağdaş Haber olarak siz değerli okurlarımızı karşı kıyımızdan haberdar etmeye devam ediyoruz. Bu arada, bugün itibariyle Samsun Tüyap Kitap Fuarımız kitapseverlere kapılarını açtı. Ziyaretçi olduğumuz fuara ilgi yoğun. Sayın İlber Ortaylı hocamız da imza günü vesilesiyle teşrif etmişler. Biz de bu vesileyle “Seyahatname” adlı kitabından bir alıntı yaparak yazımızı güzelleştirelim “Türkiye gibi önemli bir coğrafyayı ve ...
 • ” Öfkeyle geçen her dakikanız, mutluluğunuzdan çalınmış 60 saniyedir.”

  10 Şubat 2019 Koşe yazarları, Manşetler, Serkan Temiz

  Psikologlar der ki ; İstediğimiz şey o an için olmadığında yada istediğimizi yaptıramadığımız da beynimizin ortaya çıkardığı bir durum dur. Öfke Bizler öfkelendiğimizde ne yaparız sağa sola saldırır, şiddet uygular ve bu şiddet sonucunda her istediğimizi yaptırmak isteriz. Yaptırabilir miyiz tabii ki eğer güçlü isek ,kelli felli isek ,çevremizde ağabeylerimiz, ablalarımız yada dayılarımız varsa istediğimizi yaptırırız. Peki sonrasını hiç düşündünüz mü? Sizin bir anlık öfkeniz yüzünden kırılan onlarca insan, onlarca kalp ve sizin...
 • EREN…

  07 Şubat 2019 Hilal GÖK, Koşe yazarları, Manşetler

  Eren.. Yürüdüğüm toprak sokaklarda yürüyen,büyüdüğüm dağlarda büyüyen kahraman çocuk... Sarışın,yakışıklı,üstelik bir de Trabzonspor'lu... Küçük yaşta babasız kalan,peygamber kaderli.. Çalışkan,dürüst,fazlaca çocuk olsa da yaşı gereği,aslında kocaman adam olan... Eren,şehitlik mertebesine henüz 15 inde erip Yesevi'nin Alp Eren'i olan... Küçücük sepetine kilosundan fazlaca odun koyup,dul kalmış anasının yükünü azaltan... 13 kardeşin en küçükten bir büyüğü...Dağ gibi yüreğine,dağlar kadar kahramanlik sığdıran. .. Burda...
 • ORTALIK TOZ DUMAN KİM HANGİ PARTİLİ BELLİ DEĞİL…

  02 Şubat 2019 Alt Manşet, Gölge Adam, Koşe yazarları, Manşetler

  Ortalık toz duman, kim hangi partili belli değil, yerini beğenmeyen aday kendine alternatif bulup kapattığı kapıyı hemen karalamaya başlıyor. Seçim süreci içinde olduğumuz bu dönemde bütün partilerde artık muhalefet durumu değil, karşıt görüş ve tükürdüğünü yalama modası oluştu, peki seçmen ? Bunu yermi ? Yaptığımız araştırmalarda görünen durum hiçte böyle değil, yapılan hesaplara uymayan ve bazı durumları sindiremeyen partililer 31 Mart akşamı gerçekten adaylara ter döktürecek ve bekledikleri sonuçu vermeyecek. Yeni dönemde adı itt...